Geri Dön

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Faturalar değişiyor, artık zam ve...

Elektrik ve doğal gaz ile ilgili son dakika açıklaması. Yeni dönem başladı. Faturalar değişiyor. Milyonlarca aboneyi yakından ilgilendiriyor. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik kullanımında yüzde 127 zam uygulanacak sınırın konutlarda 150 değil en az 400-500 kilovatsaat olması gerektiğini, yazlık-kışlık tarifede ısrarcı olduklarını söyledi. Öte yandan Vatandaşlar, elektrik faturası nasıl düşürülür? Doğal gaz nasıl az yakar? gibi soruların cevabını merak ediyor. Elektrik faturası ve doğal gaz faturasının düşürmenin ise bir çok yolu var. Ama son teknoloji ürünler kullanmak, evdeki cihazları akıllılarıyla değiştirmek uzun vadede yatırımınızı çıkarmanızı sağlıyor. Akıllı ampuller, prizler, kombiler, termostatlar, beyaz eşyalar ve sensörlerle faturaları düşürmek mümkün. Hayatımıza giren bu cihazlar hem kolaylık sağlıyor hem de tasarrufu artırıyor. Öncesinde lüks sayılan akıllı ev sistemleri, maliyetlerin düşmesi ve bu cihazlara ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte birçok eve girmeye başladı. İşte elektrik faturası ve doğal gaz faturası fiyatlarıyla ilgili tüm gelişmeler...

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Faturalar değişiyor, artık zam ve...

TESK Genel Başkanı Palandöken, elektrik zamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, yüzde 127 zam uygulanacak sınırın konutlarda 150 değil en az 400-500 kilovatsaat olması gerektiğini belirtti. Palandöken, esnafın konutlardan ve sanayiciden daha fazla elektrik faturası ödeyeceğini belirterek, "Bakkalın, kasabın buzdolabı, et çekme makinesi, terzinin ütüsü gibi cihazlarla her gün kullanımı muhakkak olan lamba, ışıklı levhalar artık bu fiyatlardan dolayı yanmamaya başladı. Konutlarda ise sadece buzdolabı, fırın ve televizyon gibi cihazlarla kullanım kotası olan 150 kilovat saati geçiyorken, bu sınırı geçenlere daha yüksek zamlı tarifenin uygulanması herkesi mağdur etti. Ülkemizde 3’lü tarife sistemi var.

Konutlar, sanayi ve ticaret. En düşük elektrik sanayide ve en yüksek elektrik tarifesi ise esnafımız tarafından kullanılmaktadır. Bu da gösteriyor ki esnafımız konutlardan ve sanayiciden daha fazla elektrik faturası ödemektedir. Elektrikte konutlarda uygulamaya konulan 150 kilovat saat uygulamasında ise kullanım ortalamaları alınarak bu sınır yükseltilmeli ve iş yerlerinde kullanılan elektrikte yazlık kışlık olarak ayrı ayrı hesaplanarak faturalandırılmalı" dedi.

'BAKKAL DOLAPLARINI İADE ETMEYE BAŞLADI'

Esnafın, buzdolabının fişini çekip, tabelasını söndürme noktasına geldiğine dikkat çeken Palandöken, "Yeni yılın ilk günlerinde elektrik faturalandırma sisteminde kademeli sisteme geçildi ve yüzde 50 ile yüzde 127 değişen oranlarda aylık 150 kilovatsaatlik tüketim sınırına göre zam yansıtılmaya başlandı. Aylık belirlenen bu sınırı geçmemek için evlerde buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, ütü gibi zorunlu cihazların hiç çalışmaması gerekiyor.

Bununla birlikte iş yerlerinde zorunlu olarak çalıştırılması gereken buzdolapları, yanması gereken ışıklar ile tabelalar bundan sonra yanmayacak demektir. Bakkal dolaplarını iade etmeye başladı, kasaplar dolaplarını çalıştıramaz hale geldi, terzi makinesini ve ütüsünü açmaya korkuyor, esnaf tabelalarını söndürürse sokaklar da ışıksız kalır" diye konuştu.

'YAZLIK VE KIŞLIK TARİFEDE ISRARLIYIZ'

Alt sınırın en az konutlarda 400-500, iş yerlerinde ise 800-1200 kilovatsaat olması gerektiğini kaydeden Palandöken, "Elektriğin yazdan daha çok kışın kullanıldığını, ısınmada, aydınlanmada, mutfakta, temizlikte, iş yerlerinde her alanda olmazsa olmaz olduğunu belirtmiş ve zam yapılmaması için talepte bulunmuştuk.

Esnaf ve sanatkar camiası olarak yazlık ve kışlık elektrik tarifede ısrarlıyız. Bununla birlikte doğalgazda da kademeli sisteme geçiş kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kışın çetin geçtiği bu dönemlerde vatandaş, esnaf ve sanayici düşünülerek kademe üst sınırdan belirlenmeli. En önemli harcama kalemlerinde faturaların yüksek gelmesi üretimi de tüketimi de olumsuz etkiliyor. Bu yüksek fiyatlar hem enflasyonu hem de maliyetleri yükseltiyor" dedi.

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme Faturalar değişiyor, artık zam ve...

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURASINI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN

Öte yandan akıllı ampuller, prizler, kombiler, termostatlar, beyaz eşyalar ve sensörlerle faturaları düşürmek mümkün. Akıllı ev sistemleri, maliyetlerinin düşmesiyle birçok eve girmeye başladı. İşte elektrik ve doğalgaz faturasını düşürmenin yolları.

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre; Türkiye’de kar etkisini sürdürürken yüksek gelen elektrik ve doğalgaz faturaları da herkesi düşündürüyor. Evlerde faturalardan tasarruf etmenin geleneksel pek çok yolu var. Ama son teknoloji ürünler kullanmak, evdeki cihazları akıllılarıyla değiştirmek uzun vadede yatırımınızı çıkarmanızı sağlıyor. Akıllı ampuller, prizler, kombiler, termostatlar, beyaz eşyalar ve sensörlerle faturaları düşürmek mümkün. Hayatımıza giren bu cihazlar hem kolaylık sağlıyor hem de tasarrufu artırıyor. Öncesinde lüks sayılan akıllı ev sistemleri, maliyetlerin düşmesi ve bu cihazlara ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte birçok eve girmeye başladı.

UZAKTAN AÇIP KAPATIN

Yaz aylarına göre ev ve iş yerlerinde doğalgaz ve elektrik tüketimi çok arttı. Uzaktan kontrolle bunları düşürmek mümkün. Akıllı termostat ve priz hem elektrik tüketiminden hem de doğalgazdan tasarrufu sağlıyor. Pek çok markanın bu alanda çözümü var. Pronet de bunlar arasına katıldı. Kombinin uzaktan kontrol edilmesine olanak sağlayan akıllı termostat hem ısı derecesinin ayarlanmasına hem de ısınma giderlerinin düşmesine yardımcı oluyor. Otomatik programlama özelliği sayesinde günlük alışkanlıklara göre evden veya iş yerinden çıkarken kombilerin ısı derecesini ayarlamak ve uzaktan açıp kapatabilmek mümkün. Günlük ya da haftalık olarak üç farklı saat diliminde istenen sıcaklığa da programlanabiliyor.

Akıllı prizle fişte unutulan elektronik cihazları uzaktan uygulamayla kontrol edebilirsiniz. Tek bir tuşla tüm elektrikli cihazlarınızın açık olup olmadığı kontrol etmeniz mümkün. Böylece enerji tasarrufu da sağlanıyor. Akıllı prizlerin satış fiyatı 140 TL’den başlıyor, kurulumu ise oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey prize önce akıllı prizi takıp daha sonra bu akıllı prize cihazın fişini takarak donanım kurulumunu tamamlamak.

İSRAFI ENFELLEYİN

Akıllı aydınlatma dahil olmak üzere LED ampuller, eski akkor ampullerden daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. LED ampullere geçerek elektrik faturanızı düşürebilirsiniz.

Çok farklı yeni nesil ampuller var. Bazıları kullanıcılara tatildeyken veya evde uzanırken aydınlatma kontrolü yapabilmeleri için ışıkları kapatıp açma olanağı tanıyor. Sensör sistemine de sahip olan bu ampuller, ışığa ihtiyaç duyulan ve duyulmayan alanları tespit edip gereksiz elektrik kullanımının önüne geçiyorlar.

CEPTEN KONTROL EDİN

Beyaz eşyalar da artık uzaktan kontrol edilebilir hale geldi. İnterneti kullanarak beyaz eşyalarınızı cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Örneğin, eve gitmeden buzdolabındaki eksikleri mobil uygulamadan görebilir, fırını açabilir, kahve makinenizi çalıştırabilirsiniz. Akıllı evler sayesinde aslında hayatımızın tam merkezinde yer alan interneti kullanarak beyaz eşyalarınızı cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

Akıllı enerji sistemleri de evinizin sıcaklığını kontrol etmenizi sağlar. Uzaktan kontrolle her odadaki sıcaklığı ayrı ayrı ayarlamanıza ayrıca ısıtmanın açılıp kapanmasını programlamanıza ve sıcak suyu kontrol etmenize olanak tanır.