Gazete Vatan Logo

Döner eskiye döner mi? Fiyatı 500 TL’ye dayandı

Almanya’da döner fiyatlarının 3 Euro’dan 8-10 Euro’ya yükselmesi Almanya Başbakanı’na kadar ulaşan şikâyetlere neden olurken, Türkiye’de de bir porsiyon yani 120 gram dönerin fiyatı 500 liraya dayandı. Restoran sahipleri, artışı et fiyatlarına ve maliyetlere bağlıyor.

Döner eskiye döner mi? Fiyatı 500 TL’ye dayandı

Etteki fiyat artışı Almanya’daki döner fiyatlarının 10 Euro’ya çıkmasıyla yeniden gündeme geldi. Almanya’da döner fiyatlarına dair tartışmaya dahil olan Başbakan Olaf Scholz, fiyatlara bir üst sınır getirilmesinin talep edilmesi üzerine “Serbest piyasa ekonomisinde yaşıyoruz. Bu nedenle Almanya’da döner için tavan fiyat olmayacak. Ancak ülkede enflasyon zaten düşüyor” açıklaması yapmıştı. Türkiye’deki fiyatlar da Almanya’dan farklı değil. İstanbul’daki dönerciler, dükkânlarında çalıştırdıkları işçiden kullandıkları yağa kadar gerçekleşen fiyat artışlarını menülerine yansıtmak zorunda olduklarını söylüyor. Kasaplar Odası ise devletin hayvan besiciliğini desteklemesi durumunda et ve döner fiyatlarının düşeceğini belirtiyor.

‘ZAMLA ARTIYOR’

Milliyet'ten Aleyna Sevim'in haberine göre; Ünlü bir döner zincirinin bir çalışanı 100 gramlık dönerin yaklaşık 300 lirayı aşmasını şöyle açıklıyor: “Zaten akaryakıta zam geldiğinde her şeye zam geliyor. Sadece et ürünüyle de sınırlı kalmıyor. Pirince, yağa patatese de zam geliyor. Kullandığım soyulmuş hazır patatesin kilosu 52 lira. Artı KDV’si var. İşçisi, vergisi, sigortası bunların hepsi bir maliyet olarak fiyatlara yansıyor. Devletin fiyat politikasını ele alması gerekiyor. Bugün sadece gıdada da değil, plastik malzemeler, ambalajlar, giyside de ciddi fiyat artışı var.”

Haberin Devamı

‘KAZANÇLA EŞİTLENMİYOR’

İstanbul’un farklı ilçelerinde 10’a yakın şubesi olan bir döner işletmesinin sorumlusu da menülerde sürekli yükselen fiyatları şu şekilde yorumladı: “Elektrik, doğalgaz faturalarımız, çalışan giderlerimiz var. Hepsi maliyet. Biz de dönere ucuz ulaşsın isteriz ama maliyetleri dahi kazançla eşitleyemiyoruz.”

‘AİLE BESİCİLİĞİ DESTEKLENMELİ’

Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, besiciliğin desteklenmesini öneriyor: “Geçen seneye göre döner, et fiyatı artış oranı yüzde 70’lere dayanıyor. Fiyatlar bu kadar artmamıştı. Ülkemizin en büyük sorunu aile besiciliğinin canlı olmaması. Devlet, aile besiciliğini desteklerse fiyatlar düşebilir. Bugün en kötü dönerlik et 550 lira. 550 liraya bu eti alınca dönere vurunca yüzde 20 fire veriliyor, zaiyat oluyor. Tavuğu da konuşmuyoruz. Geçen sene 30 lira olan fiyatlar şimdi 100 lira oldu.”

Haberin Devamı