Gazete Vatan Logo

Deprem sonrası talep ikiye katlandı

Türkiye’nin 11 ilini etkileyen deprem sonrası bölgeye yapılacak geçici ve kalıcı konut projeleri elektrik malzemelerine olan talebi de artırdı.

Deprem sonrası talep ikiye katlandı

Sektör temsilcileri siparişlerin yüzde 110 oranında arttığını, üretim kapasitesinin de bu talebi karşılayacak oranda yükseltildiğini bildirdi. Söz konusu elektrik malzemelerinin kalıcı konut inşaatlarının yanında konteyner ve çadır kentlerin de ihtiyacını karşıladığı belirtildi.

Milliyet'te yer alan habere göre; artan ihtiyaçlar konusunda gerekebilecek yeni ürünler için fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını belirten sektör temsilcisi Özgür Ünlü, sektör olarak hammadde tedariklerini tamamlayarak zaman kaybının önüne geçtiklerini bildirdi. Özgür Ünlü, şunları söyledi:

“Yapılması planlanan 400 bin konutun planları her geçen gün netleşirken, konutların donanımında ihtiyaç duyulacak elektrik malzemeleri için firmalara talepler her geçen gün artıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre sektöre gelen taleplerde yüzde 110’luk bir artış var. Şu sıralarda ise konteyner kentler ve konutlar için gerek devletimiz gerekse bölgeye destek sağlayan belediyeler, vakıflar ve çeşitli kuruluşlar tarafından satın alma süreçleri de başlatıldı, biz de mağduriyet oluşmaması adına firmamıza ulaşan talepleri hızla üretiyoruz. Sipariş önceliğimizi afet bölgesine verdik, kapasitemizi artırdık ve ek mesailerle çalışmaya devam ediyoruz.”