Geri Dön
EkonomiBakan Ersoy canlı yayında duyurdu: Yüzde 65 artış var

Bakan Ersoy canlı yayında duyurdu: Yüzde 65 artış var

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy A Haber canlı yayınına katıldı. Turizm geliştirme ajansının salgın döneminde kritik rol oynadığını aktaran Bakan Ersoy, bu süreçte Türkiye'nin hayata geçirdiği projelerin dünyaya örnek gösterildiğini belirtti. Erken rezervasyonlarda yüzde 65'lik bir artış olduğunu da belirten Bakan Ersoy, turizm sektörüne destek için teşvikli kredi çalışması hazırlıklarının olduğunu söyledi ve vergi yüklerinin azaltılması için çalıştıklarını ifade etti. Bakan Ersoy ayrıca 2022 yılı için 35 milyar dolarlık bir turizm geliri hedeflerinin olduğunu aktardı.

Bakan Ersoy canlı yayında duyurdu: Yüzde 65 artış var

Bakan Ersoy'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

- Turizm geliştirme ajansı salgın sürecinde kritik rol aldı. Turizm geliştirme ajansının çalışanları tamamen profesyonellerden oluşuyor. Denetim mekanizmalarını çok iyi kurduk. Sertifikasyonu sağlayacak firmaları akredite ettik. Uluslararası firmaları seçtik. Ayda en az 2 kere sıkı denetim yapıldı. Mutasyonlarla karşılaşınca biz de kuralları değiştirdik. Bizden aylar sonra diğer ülkeler de bu sisteme geçmeye çalıştı ama bizim kadar başarılı olamadılar.

- Sertifikasyon programı o kadar başarılı ki, hayatımızda kalıcı olacak. Kanun'da düzenlemeleri yapıldı. Kovid ile birlikte hijyen ön plana geçti. Hijyenle ilgili denetimlerle ilgili birçok kuralın kalıcı olması gerekiyor. Sürdürülebilir turizm ve yeşil serfitikası birkaç yıla yayılacak. Sektörü buna hazır hale getirmemiz gerekiyor.

- Türkiye 2019'da iyi bir yıl geçirmiştir. Yaklaşık 51.7 milyon turist almıştık. Pandemi ile birlikte turist sayımız 16 milyona indi. Dünya ortalama yüzde 80 küçülürken, biz de yüzde 68'e varan bir küçülme ile karşılaştık. 2022 için minimum 35 milyar dolarlık Gelir hedefi koyduk.

SAĞLIK TURİZMİNDE 'YÜZDE 10' HEDEFİ

- 22 ülkede televizyon tanıtımı yapıyoruz. THY'nin uçtuğu her yeri destinasyon olarak kabul ediyoruz, her noktaya konsantreyiz. Omikron mutasyonunu atlattıktan rezervasyonların artacağını düşünüyoruz. Geçen seneye göre erken rezervasyonda yüzde 65 civarında artış var. 2.5 milyon İngiliz turist bekliyoruz.

- Sağlık turizmi için kalanların süreleri uzun. Doğal olarak harcama tutarları da yüksek oluyor ve yanlarında refakatçı da getiriyor. Bunlara baktığımız zaman sağlık turizminin hayati önemi var. Sağlık turizminden yüzde 10 pay alma hedefimiz var.

- Vaka sayıları çok oldu ama kimseyi koridorda bırakmadık, herkesin tedavisini üstlendik. Kriz yaşamadan geçiren yegane ülkelerden biri Türkiye. Bu da bizim için olumlu bir tanıtım oldu.

- İstanbul gastronomide marka olacak. Türkiye'nin yatırım iştahı da var potansiyeli de var.

- Değişimlerden hiç etkilenmemek istiyorsanız sizin markalaşmanız gerekiyor. Misafirin istediği, tercih ettiği ürün haline gelirseniz, tur operatörlüğünün kime geçtiği sizi ilgilendirmez. Turizm geliştirme ajansı markalaşma yolunda önemli rolde.

TEŞVİKLİ KREDİ ÇALIŞMASI HAZIRLIĞI... 'VERGİ YÜKLERİNİN AZALTILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

- Türkiye'nin turizm potansiyeli çok fazla. İlk kez belli bir hedef doğrultusunda programlanıyor, stratejiler belirleniyor. Cumhurbaşkanımız stratejik sektör olarak ilan etmişti turizmi. Hedefe gitmek için ne gerekiyorsa adım adım atılıyor. Kural çok büyük bir etken gibi gözüküyor ama öyle değil. Biz kişi başı gelirimizi de artırmak istiyoruz ama markalaşarak hak ettiğimiz yere de gelmeye çalışıyoruz.

- Önceliğimiz yerli istihdam. Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. Turizm okullarına öğrencilerin talebi arttı. Öğrenciler 3 lisan öğreniyor ve istihdama katkı sağlıyor. Lojman sıkıntısı var. Otellerin yoğun olduğu bölgelerde lojman ihalelerini açıyoruz. Bu sorunu da kökten çözmüş olacağız. Teşvikli kredi çalışması hazırlığımız var. Vergi yüklerinin azaltılması için çalışıyoruz.

- Bodrum kalesinde uzun bir restorasyon süreci vardı. Bu süreci hızlandırdık. Hizmete açmak önemli. Kesintiyi uzun yaptığınız zaman o pazar değer kaybeder.

- Geçen yılın sonlarına doğru Antalya Havalimanı ihalesine çıktık. Beklentilerin çok üzerinde bir ihale gerçekleştirildi. Bu Türkiye'nin ekonomisine, turizmine olan güvenin tescili. Antalya 2021'de 9 milyonun üzerinde turist ağırladı.

"YANLIŞ YAPILAN ORMAN TAHSİSİ ÖRNEĞİ YOK"

- 1982'den sonra yasada 2 tane sınırlama oldu. Sınırlama da AK Parti hükümeti döneminde gerçekleşmiş. 2008 yılında yasada bir değişikliğe gidiliyor ve yetki sınırlanmasına gidiliyor. İkinci sınırlama getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkiliydi. Bu yasayla da diyor ki uzmanlığı gereği konaklama tahsisi yapma yetkisi sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bırakılıyor. Diğer iki bakanlığın yetkisini kaldırıyorum diyor. İlave bir yetki vermediği gibi diğer iki bakanlığın yetkisini kaldırıyorum diyor. Bunu yaparken de şöyle bir sınırlama daha koyuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı istediği yeri alıp tahsis yapamaz diyor. Yanlış yapılan orman tahsisi yok. Bir tane örneği yok. Gösterin diyoruz, yok. Bir tane Bodrum-Güvercinlik'te örnek gösteriyorlar, o da doğru örnek değil. 10 yıl önce tahsisi yapılmış. Yatırım yapılabilir statüye yangından 10 yıl önce geçirilmiş. Mahkemeler olduğu için inşaat gecikmiş. Yanan yer de şu an o otelin yapıldığı yer değil, yandaki araziymiş.

- Bankacılar ile konuştum. Bankacı değerlemek istedikten sonra istediği gibi değerler. O biraz bankacının elinde. Bir düzenleme, değişiklik istiyorlar; o değişikliği de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştük ama yapmak istese o değerlemeyi yapar. Ciddi finansman yapan birçok banka aslında sektör ortalamaların altında olduğunu görüyor buradaki batık kredilerin. Bu batık kredileri incelediğiniz zaman yarısından fazlasının da sektör dışı sebeplerle battığını göreceksiniz.

AKM'YE İLK 2 AYDA 250 BİN ZİYARETÇİ

- AKM, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ankara Binası ve Rami Kışlası, Cumhurbaşkanımızın bana verdiği en önemli önemli projeden biriydi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan başlayayım. Çok eski bir proje. 26 yıl boyunca inşaatı devam etmişti. İnşaatın 26 yıllık süreçte yüzde 60'lık kısmı tamamlanmıştı. Biz 20 ay gibi bir sürede kalan yüzde 40'lık süreci tamamladık. Çok da güzel bir yapı. AKM Şubat 2019'da sayın Cumhurbaşkanımızın temelini attığı bir bina. 2.5 yıl gibi çok kısa sürede projeyi tamamladık. Buradaki en büyük katkı sayın Cumhurbaşkanımızda. Karşılaştığımız her engelde yanımızda oldu ve biz de hızlı bir şekilde yol aldık. İlk 2 ayda etkinliklere 120 binden fazla katılım olmuş. İlk 2 ayda 250 bin ziyaretçi almış pandemiye rağmen.