Geri Dön
EkonomiAsgari ücretliye güzel haber! Flaş maaş detayı belli oldu, borcu olan ve..

Asgari ücretliye güzel haber! Flaş maaş detayı belli oldu, borcu olan ve..

Asgari ücretliyi ilgilendiren son dakika kararı! Resmen bugün duyurdular. Asgari ücret ile çalışan pek çok kişiyi yakından ilgilendiren gelişmede borcu olanların maaşına haciz işlemi uygulanamayacağı açıklandı. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) yeni kararın detaylarını paylaştı. Maaşı asgari ücret veya altında olan kişilerin borçlarını artık haczetmeyecek.

Asgari ücretliye güzel haber! Flaş maaş detayı belli oldu, borcu olan ve..

Asgari ücret ile çalışan ya da asgari ücretin altında geliri olanları ilgilendiren önemli bir karar alındı. Karar bugünden itibaren uygulanmaya başladı. Yapılan remi açıklama borcu olan asgari ücretliyi sevindirecek nitalikte.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), yeni mesleki tanzim kararını kamuoyu ile paylaştı. Yeni alınan karar ile TKBB üye bankalarının kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesi ve teminata alınmaması kararlaştırılmıştır. Ayrıca yine bu kişilerin hesaplarına yatan sosyal yardımların da haczedilmemesi, teminata alınmaması ve borçların tahsilatında kullanılmamasını da kapsayan kararla ilgili duyuru tüm üyelerimize yapılarak yürürlüğe girmiştir.

TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Güçlü bir devamlılık ancak ve ancak içinde bulunduğumuz toplumun ihtiyaçlarını gözeterek, paydaş ekonomisini odağımıza alarak mümkün olacaktır. Tek taraflı değil, kolektif bir kazancı ve refahı önemseyen, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerini yürüten ve bugüne kadar yaşanan tüm krizleri başarıyla atlatan katılım bankacılığı sektörünün giderek artan gücü de bu çalışma anlayışından ileri gelmektedir. Önümüzdeki dönemde tüm dünyada katılım finans sektörünün, faaliyet modelinin ve benimsediği prensiplerin, finans modellerinin sürdürülebilirliği açısından ne derece önemli olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.” şeklinde konuştu.

Göktaş, “Ülkemizin refah düzeyinin yükseltilmesi misyonunda ekonomik hedeflere ulaşmayı amaçlayan katılım bankacılığı, toplumsal fayda odağına hizmet eden esasları ile sosyal finans konusunda üzerine düşen sorumlulukların farkında olarak yeni adımlar atmaya devam edecektir.” dedi ve sürdürülebilirlikte katılım bankacılığının rolüne vurgu yaptı.

ZAMLI ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN YATACAK?

Asgari ücret zammı Aralık ayında belli oldu. Dolayısıyla asgari ücret Ocak ayından itibaren geçerli olmaya başladı. Ocak ayının maaşı Şubat ayı itibariyle yatacağı için ilk ödemeler Şubat ayı itibariyle ödenmeye başlanacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler