Geri Dön
EkonomiAltın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altın dibi gördü! Altın fiyatlarıyla ilgili yeni tahminler peş peşe geldi! 2022 yılında gram altın...

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altın dibi gördü! Altın fiyatlarıyla ilgili yeni tahminler peş peşe geldi! 2022 yılında gram altın...

Altın fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Altın fiyatları dibi gördü. Altın fiyatlarıyla ilgili tahminler peş peşe geldi. Öte yandan altın fiyatlarının 2022 yılında yeni rekorlara imza atması bekleniyor. Merkez Bankası faiz kararının ardından kısa süreli düşüş yaşanan altın fiyatlarında ibre yine yukarı dönmüştü. Uzun bir süredir 800 lira bandında işlem gören gram altın fiyatı 777 liraya kadar geriledi. İşte gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın fiyatlarıyla ilgili tüm gelişmeler...

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altın dibi gördü! Altın fiyatlarıyla ilgili yeni tahminler peş peşe geldi! 2022 yılında gram altın...

Hafta sonu altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma vatandaşın gündeminden düşmüyor. Dünya piyasalarının heyecanla takip ettiği Ocak ayı FED faiz kararı açıklandığından beri düşüşte olan altın fiyatlarında son durum araştırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Amerikan Bankası Merkez Bankası faiz kararının etkisiyle düşüş gözlemlenen altın fiyatlarına göre 29 Ocak Cumartesi günü gram altın, çeyrek altın, tam altın fiyatlarındaki son durumun merak ediliyor.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın alış: 777,47

Gram altın satış: 777,58

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın alış: 1.266,00

Çeyrek altın satış: 1.293,00

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın alış: 2.532,00

Yarım altın satış: 2.585,00

TAM ALTIN NE KADAR?

Tam altın alış: 5.009,15

Tam altın satış: 5.108,62

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını alış: 5.193,00

Cumhuriyet altını satış: 5.271,00

ATA ALTIN NE KADAR?

Ata altın alış: 5.197,00

Ata altın satış: 5.285,00

ALTIN FİYATLARI İÇİN REKOR BEKLENTİSİ

Heraeus Precious Metals, 2021 yılında ons altın fiyatlarının 2028 dolar ile tarihi yüksek seviyeye ulaştığını ve bu seviyeyi 2022 yılında yeniden test edebileceğini açıkladı.Faiz artırımlarının değerli metaller için negatif etki yaratabileceğini ancak ABD’de faizlerin yavaş hızda artırılmasını beklediklerini belirten Heraeus, faiz artırımlarından sonra da reel getirinin sıfırın altında olacağını ve bunun da altın fiyatlarına destek sağlayacağını açıkladı. 2022 yılı için ise ons altın fiyatlarının 1700-2120 dolar arasında olabileceğine değindi.

Altın ve Para Piyasaları Mehmeh Ali Yıldırımtürk altın fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: Ucuz diye gümüş alıyorlar. Adam 1 kilo altın alacağına 68 kilo gümüş alıyor. Ben çok fazla yükseleceğine inanmıyorum. En fazla seviyesi 26,5 ons seviyeleri olacak.

Gümüş yerine altın alınsa daha kar edilir. Bundan sonraki süreçte dolar bazlı yükseliş yapar. Onun için gümüş için heveslendirmek istemiyorum. İşlenmiş gümüş mesela alınmamalı. Onu satın alan son sahibi olur. Ben altını tasarruf için daha önemli buluyorum. Altın mı dolar mı, sorusuna ise altın cevabı verilir.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: Biz bir aydır sepet yaptık düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdik. Gram altın TL fiyatında yüzde 75 alım yapanlar yüzde 25'imizi bekliyoruz. Kısa vadede gram altın TL'de 750 devamında 720 sadece şubat ayı için söylüyorum. Uzun vade yıllık bazda 1450 lira.

'600 liradan yüzde 50 alım yapın' bu fiyatlar gelmeyecek. 779 lira seviyesi görüldüğü zaman o akşam İnstagram'dan canlı yayın yaptım. 770-780 lira yüzde 25 alım yapabilir. Bunu da kenara koyduk. Yüzde 75'imizi kenara koyduk.

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

-Altın-dolar paritesini değerlendirin bunu söyledik. 800 lira seviyesinden üzerinde gram altın almayın. 10 lira üzerinde gümüş almayın. Altının ons fiyatında 1830 dolar seviyesinde yukarı yönlü kırılırsa tuzağa düşmeyin. Bunlar geçici. Fiyatlar geri gelecek Şubat'ta düşüş devam edecek. Şubat ayına odaklandık. Kademeli aldınız bunlar büyük şeyler.

SAVAŞ ORTAMI ALTIN FİYATLARINA YANSIYACAK

Araştırmacı yazar Haluk Özdil savaş ortamının altın fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Özdil yaptığı açıklamada, "Doları artık bir kenara atıyorum. Çünkü TIME dergisi dolar endeksinin dünyada düşüşe geçtiğini ve FED'in artık altını baskılayamayacağını yazdı. TIME küreselcilerin bir dergisidir. Bu anlamda çok dikkate almak lazım. Rusya-Ukrayna savaşı başlarsa Avrupa'da buna müdahale ederse bu ekonomiye yansıyacaktır. Sürecin altına yansımasını bekliyorum. Doları da geçecek ve altın net bir şekilde öne çıkacak. Dünyada da, Türkiye'de de tavam yapacak" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler