Gazete Vatan Logo

5 yıldızlı kampanya

Konutta 5’inci tarihi kampanya, ‘5 yıldızlı fırsat’ sunuyor. ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ adlı kampanyanın en önemli özelliği, peşinatı döviz veya altınla ödeyenleri kur farkından koruması. 31 Ekim’e kadar sürecek kampanya, faizi 0.98’e çekerken yüzde 10 indirim de var.

5 yıldızlı kampanya

Gayrimenkul sektöründe 5’inci tarihi kampanya ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ sloganıyla başladı. Gayrimenkul sektörünün tüm kesimlerinin destek verdiği ‘5 yıldızlı kampanya’ bugüne kadar düzenlenen en avantajlı kampanya oldu.

31 Ekim’e kadar devam edecek bu kampanyanın diğerlerinden en önemli farkı, yükselen döviz kurlarına karşı önlem alınmış olması. Kampanya ile dövizini veya altınını peşinata çevirerek konut satın alanların yatırımları 1 yıl boyunca güvence altına alınacak. Yani, peşinat döviz veya altın üzerinden ödenirse bugünkü kurdan hesaplanacak. Döviz kuru veya altın fiyatı yükseldiğinde aradaki fark daire fiyatından düşülecek.

Kampanya kapsamında ayrıca, yüzde 10 indirim yapılacak. İndirimli konut bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat ödenecek. 12’inci ve 24’üncü aylarda yüzde 15’erlik ara ödemeler yapılacak. Kalan yüzde 60’lık bedel için 120 ayda yüzde 0.98 vade farkı üzerinden bankasız ve kefilsiz aylık ödemeler yapılacak. 500 bin liralık bir konut için bu kampanya ile 10 yılın sonunda 640 bin lira ödenmiş olacak. 6 ay veya 1 yıl içerisinde borcunu kapatmak isteyenlere de özel indirimler sunulacak. Hükümetin

Haberin Devamı

31 Ekim’e kadar uyguladığı konutta KDV ve tapu harcı indirimi de kampanyaya ekstra bir avantaj sağlamış olacak.

500 BİN LİRALIK DAİRENİN MALİYETİ 640 BİN
- Konut bedeli: 500 bin lira
- % 10 indirim: 50 bin lira
- İndirimli bedel: 450 bin lira
- % 10 peşinat: 45 bin lira
- Ara ödeme (%15) 67 bin 500 lira
- Ara ödeme (%15) 67 bin 500 lira
- Kalan bedel (%60) 270 bin lira
- Aylık taksit 3 bin 836 lira
- Toplam maliyet: 640 bin lira
100 bin konutta büyük indirim
TMB Başkanı Mithat Yenigün, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Keleş, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, OYAK Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörü Ali Seydi Karaoğlu va GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin kampanyayı açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanyanın yaklaşık 100 bin bağımsız bölümü içerdiğini ve projelerin yüzde 25’i kadar stokla kampanyaya dahil olacağını söyledi. Kurum, “Projemiz başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Anadolu’nun tüm illerinde derneklerimizin ve konfederasyonumuzun bağlı olduğu hemen hemen bütün inşaat firmalarının katılımıyla gerçekleşecek” dedi. 15 Temmuz sonrasında başlatılan ilk seferberlikte sadece Emlak Konut’un 3 bini aşkın konut sattığını hatırlatan Kurum, şunları söyledi:
Fiyata sıkı takip
“Kampanya süresince 50-60 bin konut satışı bekliyoruz. Ortalama 20 milyar liralık konut satışı olacaktır. İlk etapta yüzde 10 peşinatın alınacağı düşünüldüğünde 2 ay içinde 2 milyar liralık değer oluşur. Kampanya tüm kesimleri kapsıyor. Metrekare fiyatları 2 bin 500 liradan başlalayan konutlar kampanyaya dahil” diye konuştu. Kurum, kampanyanın getirdiği hareketin ertelenen yatırımları da öne çekebileceğini vurguladı.
Kurum, kampanyaya katılan konutlardaki fiyatı takip edeceklerini belirterek, “Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse, bu şartlar ve fiyatlarda yüklenicilerimiz bunu gerçekleştirecek. Bunun takibini de biz inşallah yapacağız. Fiyat konusunda bir limit yok” diye konuştu.
Fedakarlık günü
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanyayı duyururken yaptığı açıklamada, “Gayrimenkul sektörümüz üzerine ne zaman düştüyse, Türkiye’nin ekonomik şartlarda sıkıntı içerisine girdiği anda üstüne düşen vazifeyi kararlılıkla yerine getirdi. Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi bugün de ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ sloganıyla bir kampanya başlattı. İnşaat sektörü yapılması gereken tüm fedakârlığı yapıyor. Bugün sektörümüzün kazanma günü değil, bugün fedakârlık günü. Milli bir duruş sergileniyor” diye konuştu.
Kampanya ile hareketlenecek
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım: Her zor günde Emlak Konut’un başlattığı bir kampanya ile inşaat sektörü hareketleniyor. Bugüne kadar Türkiye, çok kez ekonomik ve siyasi abluka altına alındı. Bunların hepsini yüzümüzün akıyla atlattık. Bu kampanya ile sektördeki durgunluk aşılacak. İnşaat sektörü sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışmasını sürdürecek.
Döviz atağına cevap veriyoruz
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas: Gayrimenkul sektörü Türkiye’nin itici gücü. Bu bilinçle çalışmaya devam ediyoruz. Ciddi anlamda elimizi, gövdemizi taşın altına koyarak büyük fırsatlar oluşturmaya çalıştık. Ülkemize döviz üzerinden bir atak olduğunu herkes görmüş durumda. Biz de buna kampanya ile karşılık veriyoruz.
Katma değeri artıracağız
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin: Döviz kurundaki dalgalanmalardan tüm sektörler etkilendi. Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak son dönemde yaşanan döviz kuru artışının etkilerine rağmen ülkemize olan sorumluluk bilinciyle daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağız.
Ev almanın tam zamanı
DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum öncülüğünde başlatılan bu kampanya ile Türk gayrimenkul sektörüne olan inancımızı pekiştiriyoruz. Ben hep şu dönemde konut almanın tam vakti olduğunu söylüyordum. Bu kampanya ile ev almanın cazibesi daha da artmış durumda.
Kazanan ülkemiz olacak
Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu: Bu dönemde en kârlı yatırım gayrimenkul yatırımı olacak. Hem ekonominin hem sektörün değer kazanması anlamında çok önemli bir kampanya. İnanıyoruz ki, milli ekonomiye verilen destekle kazanan yine milletimiz ve ülkemiz olacak.
İlk kez film hazırlandı
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomiye destek olmak ve satışları artırmak için düzenlenen kampanyalar gayrimenkul sektörünün tüm kesimlerinden destek görüyor. 5’inci kez düzenlenen bu kampanyada vatandaşın ilgisini daha fazla çekebilmek için bir reklam filmi de hazırlandı. Filmde kampanyanın sunduğu avantajları oyuncu ve sunucu Murat Yıldırım anlatıyor.
33 projede 12 bin konut
Kampanyaya büyük destek veren Emlak Konut GYO, 33 projede 12 bin konutla katılıyor. Emlak Konut GYO’nun kampanyaya dahil olan projeleri şunlar: Adım İstanbul, Avangart, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konutları, Büyükyalı İstanbul, Cer İstanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konutları 3, Idealist Cadde, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Körfezkent Çarşı, Köy Zekeriyaköy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temaşehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ, Yeniköy Konakları.
600 bin liralık fark var
Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, kampanya ile sağlanılan kazancı bir örnekle açıkladı. Timur, “500 bin liralık bir ev için 400 bin TL kredi çekilmesi gerekiyor. Şu an faiz oranları yüzde 2.2 seviyesinde. 400 bin TL kredi çekenler bankaya 10 yılda 1 milyon 140 bin TL ödüyorlar. Evin toplam maliyeti 100 bin peşinatı da dahil ettiğimizde 1 milyon 240 bin liraya ulaşıyor. Kampanya ile 500 bin liralık evin bedeli 10 yıllık vadede 640 bin TL. Fark 600 bin lira” dedi.

Haberin Devamı