Geri Dön
EğitimYarın okullar açılıyor mu? Okullar ne zaman açılacak?

Yarın okullar açılıyor mu? Okullar ne zaman açılacak?

Okullar yüz yüze eğitime bir haftalık aradan sonra devam edecek. İlk ara tatilin ardından pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitim yeniden başlıyor. Koronavirüs nedeniyle milyonlarca öğrenci ve veli okulların kapanıp kapanmayacağını merak ediyor. Peki, Yarın okullar açılıyor mu? Okullar ne zaman açılacak? Okullar açılacak mı, kapanacak mı? İşte detaylar…

Yarın okullar açılıyor mu? Okullar ne zaman açılacak?

Okullarda ilk ara tatil sona eriyor. 6 Eylül 2021 tarihinde tüm sınıf seviyelerinde, haftada beş gün yüz yüze eğitime başlayan okullar ara tatile girmişti. Ara tatilin sonuna gelirken, koronavirüs salgınının etkisini devam ettirmesi nedeniyle de milyonlarca öğrenci ve veli de ara tatilin devam edip etmeyeceğini araştırıyor. Peki, Yarın okullar açılıyor mu? Okullar ne zaman açılacak? Okullar açılacak mı, kapanacak mı? İşte detaylar… 

YARIN OKULLAR AÇILIYOR MU? 

Okullar bir haftalık ara tatilinden sonra pazartesi günü yüz yüze eğitime yeniden başlıyor. Okulların yeniden eğitime başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söyledi:

“6 Eylül 2021 tarihinde tüm sınıf seviyelerinde, haftada beş gün yüz yüze eğitime başladık ve 2,5 aylık sürecin ardından takvimde öngörülen bir haftalık ara tatile girdik. Öğrenci ve öğretmenlerimiz, ara tatil haftasında dinlenme imkânı buldular. Öğretmenlerimiz bu bir haftalık zaman diliminde mesleki gelişim eğitimlerine uzaktan dijital ortamdan devam edebildiler. Dolayısıyla öğretmenlerimiz de bu bir hafta okullara gitmediler. Şimdi, kaldığımız yerden aynı kararlılıkla ve tüm sağlık önlemlerimize uyarak devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm öğrencilerimize sağlıklı ve başarılı bir eğitim dönemi diliyorum.”

66 SINIF KAPALI OLACAK!

Bu bir haftalık ara tatil nedeniyle kapalı olan sınıfların da sürelerini tamamladıklarını belirten Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: “22 Kasım 2021 tarihi itibariyle 850 bin sınıftan sadece 66’sı kapalı olacak. Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek.”

ÖĞRETMENLERİN AŞI ORANI YÜZDE 93

Öğretmenlerin aşı oranlarında da sürekli artış olduğunun altını çizen Özer, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranının %88’e yükseldiğini belirtti. Özer, şunları söyledi: “6 Ağustos tarihinde en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı %60 idi. Bugün itibari ile bu oranın %88’e çıkmış olması oldukça önemli. Diğer taraftan aşı olmadan hastalığı geçirerek antikor oluşturmuş öğretmen oranı ise %5’ler civarında. Dolayısıyla, en az iki doz aşı olmuş ve aşı olmadan antikora sahip öğretmen oranımız %93’ler seviyesinde. Eğitim sistemimizdeki öğretmen sayımızın büyüklüğü dikkate alındığında bu oran yaklaşık 1 Milyon 116 bin öğretmenimize karşılık gelmekte. Şu anda okullarımızı yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının oldukça yüksek olması.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler