Gazete Vatan Logo

LGS sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercihleri ne zaman başlayacak?

Yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrenci için katılım sağladığı LGS 17 bin 915 okulda yapıldı. İyi bir liseye yerleşmek isteyen öğrenciler için önce sonuçlar açıklanacak daha sonra da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tercih takvimi paylaşılacak. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

LGS sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercihleri ne zaman başlayacak?

Lise 8. sınıf öğrencileri lise tercihleri yapabilecekleri LGS’ye 1 milyon 300 bin aday katıldı. 17 bin 915 okulda gerçekleştirilen LGS için gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. Pek çok kişi de tercih süreci ile ilgili detayları merak ediyor. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanır? LGS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

2022 LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2022 LGS sonuçları, 30 Haziran 2022'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

2022 LGS PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2022 LGS sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tercih takvimini açıklayacaktır. Hem LGS sonucuyla hem de yerel yerleştirmeye göre tercihlerin temmuz ayında yapılması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tercih süreci ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Haberin Devamı

LGS TERCİHLERİNDE KAÇ OKUL TERCİH EDİLECEK?

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler.

ÖZEL OKULLARDA ÖN KAYITLAR NE ZAMAN?

Özel okulların birinci önkayıt dönemi 30 Haziran, 1-2 ve 3 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Önkayıtlar 3 Temmuz Pazar günü saat 13.00'te son bulacak. Aynı gün asil ve yedek kayıt listeleri açıklanacak.

ÖZEL OKULLARDA KESİN KAYITLAR NE ZAMAN?

Birinci kesin kayıt dönemi 4 Temmuz Pazartesi günü yapılacak. Saat 12.00'ye kadar asil listede olanlar kayıt yaptırabilecek. Yedek listeler de aynı gün saat 13.30'da açıklanacak. Kayıt işlemi ise saat 21.00'de son bulacak. Eğer boş kontenjan varsa ve okul isterse serbest kayıt dönemi için yeni puan belirlenecek. Okulların boş kontenjanları kalırsa serbest kayıt dönemi başlayacak. 5, 6, 7 ve 8 Temmuz ise serbest kayıt dönemi olacak.

Haberin Devamı

KESİN KAYIT HAKKI İÇİN YARIM GÜN UYARISI!

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Cem Gülan, çocuklarını bu liselere kaydettirmek isteyen velilerin bu yıl çok dikkatli olmaları ve LGS puanı kritik olanların kayıt takvimini iyi takip etmeleri gerektiğini söyledi. Gülan, "Yedek listedekilerin isimleri sıralamaya göre okunacak ve okulda değilseniz bir sonraki sıraya geçileceği için de hakkınızı kaybedebilirsiniz" dedi.

Sabah kesin kayıtlar, öğleden sonra yedekler olacağı için velilerin başka bir okula kayıt yaptırmak için hareket edecek zamanları hayli kısıtlı olacak. Bu nedenle anne ve babanın ayrı okullarda beklemesini öneren Gülan "Çocuklarının kayıt işlemleri için veliler vekâlet verebilir" dedi. Velilerin bu yıl okul tercihinde her zamankinden daha kararlı olması gerektiğini söyleyen Gülan "Kayıt yaptırdığınız okuldan vazgeçmeniz durumunda ödediğiniz ücreti yüzde 10 kesintili bir şekilde geri alabilirsiniz. Daha sonra LGS'yle öğrenci alan bir liseye çocuğunuzu kaydettirirseniz ücretin tamamını da alabilirsiniz" uyarısında bulundu.

Haberin Devamı