Geri Dön
Eğitimİmam hatiplere rağbet olmayınca kontenjanları 5 bin düşürüldü

İmam hatiplere rağbet olmayınca kontenjanları 5 bin düşürüldü

TEOG 2. Nakil Dönemi başlarken büyük kontenjan boşluğu bulunan imam hatip liselerinin kontenjanları düşürüldü. Buna karşın Ankara’da Anadolu Lisesi, İzmir’de ise hem Anadolu liseleri hem de Fen ve Sosyal Bilimler liseleri kontenjanları artırıldı.

İmam hatiplere rağbet olmayınca kontenjanları 5 bin düşürüldü

TEOG’da ikinci nakil döneminin açılmasıyla birlikte öğrencilerin nakil yarışı tekrar başladı. Kontenjanlarla ilgili dikkat çeken en büyük değişiklik 3 büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de boş kalan İmam Hatip liselerinin kontenjanlarının düşürülmesi oldu. Buna karşın Ankara’da Anadolu Lisesi, İzmir’de ise hem Anadolu liseleri hem de Fen ve Sosyal Bilimler liseleri kontenjanları az da olsa yükseldi. 1. nakil dönemi sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’deki liselerde boş kalan 26 bin 225 kontenjan nakil olacak öğrencileri bekliyor.

Küçük bir artış

İstanbul’da Anadolu lisesi kontenjanının geçen hafta yüzde 50’si doldu. Şu anda İstanbul’da 65 öğrencilik boş yer var. Ankara’da Anadolu liselerinin kontenjanı 442 kişi artarken, boş yer sayısı 656’ya yükseldi. İzmir’de ise özel okullara kayıtların ardından geçen haftaya göre 13 kişilik yer boşaldı. İzmir’deki Anadolu liselerinde boş kontenjan 197’ye çıktı.

5 bin kontenjan düşürüldü

İmam Hatip liseleri geçen yıla göre kontenjan azaltılmasına rağmen boş kalmaya devam edince 3 büyük şehirde bu hafta başı kontenjanlar tekrar düşürüldü. Geçtiğimiz hafta toplam kontenjanı 43 bin 622 olan İmam Hatip liselerinin bu hafta kontenjanı 38 bin 761 oldu. Bir hafta içinde 3 büyük şehirde toplam 4 bin 861 kontenjan azaltıldı. Geçtiğimiz hafta bu okullarda 11 bin 163 öğrencilik boş yer varken, bu hafta açık kontenjan sayısı 4 bin 721 oldu. Buna rağmen İmam Hatip liseleri toplam boş kontenjanın yaklaşık 5’te 1’ini oluşturuyor. Kontenjanlar düşürülmesine rağmen İmam Hatip liselerinin İstanbul’da yaklaşık yüzde 9’u, Ankara’da yüzde 16’sı, İzmir’de ise yaklaşık yüzde 31’i boş bekliyor.

İzmir’de yer açıldı

Kontenjanı kısıtlı olan ve gözde liselerin bulunduğu Fen ve Sosyal Bilimler liselerinde geçen hafta 3 büyük şehirde toplam 6 kişilik boş yer vardı. İstanbul’da 1, Ankara’da 2 kişilik boş yer bulunuyor. Ancak İzmir’de arttırılan kontenjan sayesinde 120 öğrencilik yer açıldı.

İmam hatiplere rağbet olmayınca kontenjanları 5 bin düşürüldü

Meslek liseleri boş kaldı

Kontenjanı en yüksek grup olan Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde bir değişiklik yok. Üç büyük şehirde 16 bin 265 öğrencilik boş yer bulunuyor. Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri toplam boş kontenjanın yüzde 62’sini oluşturuyor. Daha düşük kontenjana sahip olan Çok Programlı Anadolu Liseleri’nde (ÇPAL) bir değişiklik olmadı. Az sayıdaki yerleştirmenin ardından ÇPAL’nin İstanbul’da yüzde 10’u, Ankara’da yüzde 73’ü, İzmir’de ise yüzde 60’ı boş kaldı.