Gazete Vatan Logo

İBB’den 2020 eğitim desteği! Eğitim yardımında öğrenciler yeniden değerlendirilecek...

İBB yönetimi, “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” projesindeki 30 bin öğrenci hedefine ulaşılması için yeni bir çalışma başlattı. Öğrenciler, yeniden değerlendirilecek. Peki İBB 2020 eğitim desteği ne? Neler değişti? Kaç kişi yeniden değerlendirilecek? Değerlendirme kriterleri ne? İşte detaylar…

İBB’den 2020 eğitim desteği! Eğitim yardımında öğrenciler yeniden değerlendirilecek...

İBB Yönetimi yeni bir çalışma başlattı. Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” projesi ile 30 bin öğrenci hedefine ulaşılması planlanıyor. Proje kapsamında öğrenciler yeniden değerlendirilecek. İBB 2020 eğitim desteği ne? Neler değişti? Kaç kişi yeniden değerlendirilecek? Değerlendirme kriterleri ne? İBB eğitim yardımı hangi koşullarda yapılıyor? sorularına öğrenciler cevap arıyor. İşte konuya ilişkin bilgiler…

KAÇ ÖĞRENCİ DEĞERLENDİRİLECEK?

“Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” projesi kapsamında not ortalaması düşürüldü ve burs almama şartı kaldırıldı. Buna göre daha önce başvuruda bulunan, kriterleri tuttuğu halde not ortalaması belirlenen sınırın altında kalan toplam 2 bin 605 kişinin yeniden değerlendirilecek.

KAÇ KİŞİ BAŞVURMUŞTU?

İBB’ye “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” projesi kapsamında 108 bin 528 öğrenci başvuruda bulunmuştu. İhtiyaç sahipliği veya ailevi durum kriterlerine göre belirlenen 12 bin 334 üniversiteli eğitim yardımı almaya hak kazanmış, toplam 3 bin 200 TL olarak belirlenen yardımın ilk taksiti olan bin 200 TL geçen aralık ayında ödenmişti. Başvurusu olumlu olan 5 bin 254 kişi ise başvuru koşullarını karşılayamadığı için evrak kontrolü olumsuz sonuçlandı. Sonuçlara; beyan uyumsuzluğu, not ortalaması, Açık Öğretim ve Ön Lisans öğrencisi olmak, son sınıfta olmak ve diğer kurumlardan burs almak gibi sebepler etkili oldu.

Haberin Devamı

NOT ORTALAMASI KAÇA DÜŞÜRÜLDÜ?

İBB yönetimi, 30 bin öğrenci hedefine ulaşılması için yeni bir çalışma başlattı. Kriterleri tuttuğu halde ön lisans ve son sınıfta okuyan kişiler ile not ortalaması belirlenen sınırın altında kalan toplam 2 bin 605 kişinin yeniden değerlendirilmesine karar verildi. Çalışma kapsamında, eğitim yardımı kriterlerinde de iyileştirmeye gidildi. Buna göre; 4 üzerinden 2.5, 100 üzerinden 60 olan not ortalaması; 4 üzerinden 2, 100 üzerinden 53 olarak revize edildi. Başka bir kurumdan burs alamama şartı da başvuran kişilerin dezavantajlılık durumu gözetilerek kaldırıldı.

YENİ BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yeni şartlarla 15 bin öğrenciye daha eğitim yardımı verilmesi için başvurular, 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden alınacak.

Haberin Devamı

7– 9 Şubat arasında yapılacak değerlendirmenin ardından 10 Şubat'ta eğitim yardımı almaya hak kazanan asil öğrenci listesi www.ibb.istanbul sitesi yayınlanacak. Öğrenciler belgelerini 11 – 22 Şubat tarihleri arasında teslim edecek. İhtiyaç olursa 25 Şubat'ta yedek liste açıklanacak.