Geri Dön
EğitimALES ne zaman, saat kaçta başlıyor? ALES 3 sınav saati ve süresi!

ALES ne zaman, saat kaçta başlıyor? ALES 3 sınav saati ve süresi!

Akademik kariyer yapmak isteyenlerin girdiği ALES 21 Kasım'da gerçekleştirilecek. Peki ALES/3 saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek? ALES ne zaman açıklanacak 2021?

ALES ne zaman, saat kaçta başlıyor? ALES 3 sınav saati ve süresi!

Akademik kariyer hedefi olan kişilerin girdiği ALES sınavı heyecanla bekleniyor. Sınava girecek olan adaylar, 2021-ALES/3 saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek? Sorularına yanıt arıyor. 21 Kasım 2021 Pazar sabahı gerçekleştirilecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/3), tüm sınav merkezlerinde aynı dakikada başlayacak. Sınava girerken adayların ALES sınav giriş belgeleri kontrol edilecek. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden temin edecek.

2021 ALES/3 SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK, KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/3) 81 ildeki 90 merkezde 21 Kasım 2021 Pazar günü yapılacak.

ALES/3 sınavında adaylara, 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak. Sınav, saat 10.15'te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacak. Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

2021 ALES/3 SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMA EKRANI

ALES/3 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES sınav sonuç tarihi ÖSYM'nin sınav takviminde belli oldu. Takvime göre ALES/3 sınav sonuçları, 16 Aralık 2021 tarihinde açıklanacak.

Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler