Gazete Vatan Logo

Yangın göz altındaki Cezayirli komşunun izmaritinden çıkmış!

Fransa’nın Mulhouse kentinde üçü Türk dört çocuk ve bir yetişkinin hayatını kaybettiği yangından iki saat sonra gözaltına alınan 28 yaşındaki Cezayirli komşunun suçunu itiraf ettiği bildirildi. Yangın aynı binada yaşayan Cezayirli Abdül’ün bodruma attığı sigara izmaritinden çıkmış.

Yangın göz altındaki Cezayirli komşunun izmaritinden çıkmış!

Önceki gece Fransa’nın Almanya ve İsviçre sınırındaki Mulhouse kentinin kuzeyindeki göçmenlerin yoğun yaşadığı Bourtzwiller’deki 5 katlı binada çıkan yangında, 9 yaşındaki Senem Ertuç, 8 yaşındaki Damla Aksu ve 6 yaşındaki Emir Aksu ile 35 yaşlarındaki Arap kökenli bir baba ve oğlu olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti. Binadan üçü ağır, 8 kişi yaralı çıkarıldı. İç organları hasar gören ve vücutlarında yanıklar bulunan ağır yaralı Oğuzhan Aksu (31) ile Nihal Ertuç (26) ve 6 yaşındaki oğlu Eyüp Ertuç’un yoğun bakımda tedavileri sürüyor.

Eşi ve çocukları kaldı

Yangında kızı Senem’i kaybeden ve eşi Nihal ile oğlu Eyüp’ün ağır yaralı olduğu Gümüşhane Kelkitli İsmail Ertuç’un (31) kuzeni Caner Ertuç, VATAN’a şöyle konuştu,

“İsmail Fransa’da doğdu ve büyüdü. Ailesi 70’li yıllarda Mulhouse’a yerleşti. İnşaatlarda sıva ve boya işi yapıyordu. Eşine ve çocuklarına çok düşkündü. Olay gecesi duman kokusu alınca herhalde çatı yanıyor diyerek 5. kattaki dairesinin balkonuna çıkmış. Bu sırada eşi ise çocukları alarak yangının çıktığı bodrum kata doğru inmiş. Kendisi peşlerinden yakalamak için koşmuş ama yoğun duman nedeniyle 2. kattaki bir eve girmiş. Evdekilerin dışarı çıkmasına yardımcı olmuş. Eşi ve çocuklarının yanına gitmesine alevler izin vermeyince 2. katın balkonundan atlayarak kurtulmuş.”

Haberin Devamı

İtfaiye 45 dakikada geldi

Caner Ertuç itfaiyenin yaklaşık 45 dakika geç geldiğini söylüyor: “Dört çocuk ve Arap babanın cesetleri birbirine kenetlenmiş halde bulundu. Kimlikler ancak Lyon’dan gelen profesyonel araştırma ekibinin yaptığı test sonrası tespit edilebildi. Yangının başladığı sırada yan bina ve sokaktaki binalardan 7-8 kişi itfaiyeyi aramış. Görgü tanıkları 3 km uzaklıktaki itfaiyeden araçların yaklaşık 45 dakika sonra geldiğini söylüyor. Belediye itfaiye 6 dakikada geldi diyor ama son aramanın ardından itfaiye araçlarının 6 dakika içinde geldiğini öğrendik.”

Çocukları yalnızca DNA’sından tanıyacağız

Yangında kızı Damla (8) ile oğlu Emirhan’ı (6) kaybeden kendi de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Kahramanmaraşlı Oğuzhan Aksu’nun ablası Nilgün Aksu ise VATAN’a şöyle konuştu: “1970’de ailemiz Fransa’ya işçi olarak gitti. Üç kardeşiz, hepimiz orada doğduk. Oğuzhan inşaat işçisi olarak çalışıyordu. Aynı zamanda Mulhouse bölgesinde hakemlik yapıyordu. Dört çocuğu vardı. Yangında eşi Hüsne (30), büyük kızı Emine (11) ve 6 aylık bebekleri Berat yara almadan kurtuldu. Kardeşim Oğuzhan’ın vücudunun yüzde 60’ı yandı ve iç organları zarar gördü. Doktorlar en az 10 gün uyutulacağını söyledi. Çocukların DNA testi için anneden örnek alındı. Ailemiz Fransa’ya gitti. Cenazeler için Kahramanmaraş’ta hazırlık yapıyoruz.”

Haberin Devamı

Kundakçı Cezayirli komşu genç Abdül

Fransa’nın Mulhouse kentinde önceki gece meydana gelen yangınla ilgili gözaltına alınan 28 yaşındaki gencin, sorgu sırasında suçunu itiraf ettiği açıklandı. Fransız medyasının adli kaynaklara dayandırdığı haberlerde, yangın gecesi gözaltına alınan kişinin suçunu itiraf ettiği belirtildi. 28 yaşında olan ve aynı binada yaşadığı açıklanan kişinin, yangın gecesi sigara izmaritini binanın bodrum katına attığı ve yangına sebebiyet verdiği kaydedildi. Yerel DNA gazetesi, zanlının, hakkında dava açılmak üzere savcılığa sevk edildiğini yazdı. Mulhouse Cumhuriyet Savcısı Dominique Alzeari, dün düzenlediği basın toplantısında, “Yangının büyük olasılıkla kundaklama olduğunu düşünüyoruz” demişti. Savcı, yangın sırasında bölgede bulunan ve 2 saatte gözaltına alınan şüphelinin kundaklama ve haneye tecavüzden sabıkasının olduğu bilgisini vermişti.

Haberin Devamı

Kurtulmuş: Türkiye yanınızda

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Fransa’nın Mülhouse kentinde kundaklanan evi ve hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyaret ederek başsağlığı diledi. Kurtulmuş, “Allah rahmet eylesin, o çocuklar o yavrular cennet ehlidir, sabi çocuklardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak her zaman yanınızda olacağız” dedi.