Geri Dön
DünyaUkrayna güçleri casusu suçüstü yakaladı

Ukrayna güçleri casusu suçüstü yakaladı

CNN International ekibi, Ukrayna’nın iç güvenlik servisi SBU ile bir operasyona katıldı. Ukraynalı güvenlik güçleri, Rusya’ya askeri binaları ve olası hava saldırısı hedeflerini sızdıran bir casusu suçüstü yakaladı.

Ukrayna güçleri casusu suçüstü yakaladı

Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi SBU, ülkenin doğusundaki Kramatorsk şehrinde bir muhbiri yakaladı. CNN International ekibinin görüntülediği olayda, Rus Ordusu’na Ukrayna askerlerinin pozisyonlarını sızdıran bir sivil, Ukrayna gizli polisi tarafından gözaltına alındı. Güvenlik güçleri günlerdir takip ettikleri şüpheliyi önce ters kelepçe yaptı. Daha sonra iki sivilin şahitliği eşliğinde sorguladı. Askerleri görür görmez yere yatıp teslim olan muhbir, telefonundaki yazışmalar ortaya çıkınca suçunu itiraf etti.

Şüphelinin 10 dolar karşılığında Ruslara bilgi sızdırdığı ortaya çıktı. Rusya için casusluk yapan muhbir, buna karşılık "sıkı yönetim sırasında vatana ihanet" suçundan yargılanacak. Hüküm giymesi durumunda müebbet hapis cezasına çarptırılacak. SBU yetkilileri, bölgede günde en az bir ya da iki casus yakaladıklarını açıkladı.