Geri Dön
DünyaTürkiye-Yunanistan geriliminin ardından flaş gelişme! Bu kare damga vurdu

Türkiye-Yunanistan geriliminin ardından flaş gelişme! Bu kare damga vurdu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Brüksel'deki NATO Karargahı’nda Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü. Son günlerde zirveye çıkan Türk-Yunan gerilimi sonrası Bakan Akar ve Panagiotopoulos'un görüşmesi Yunan medyasında da geniş yer aldı.

Türkiye-Yunanistan geriliminin ardından flaş gelişme! Bu kare damga vurdu

Bakan Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında geldiği NATO Karargahı’ndaki yoğun mesaisini sürdürüyor.

Toplantı kapsamındaki oturumlara katılan Bakan Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos ile de görüştü.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın “Savunma ve Caydırıcılık” konulu oturumunun ardından gerçekleşen görüşmede; “Mevcut sorunların çözümü için iletişim kanallarının açık tutulması, pozitif gündeme odaklanılması, bunun iyi komşuluk ilişkileri ile ikili ve bölgesel iş birliğine sağlayacağı katkı, tansiyonun düşürülmesi için diyaloğun sürdürülmesinin önemi” üzerinde durulduğu öğrenildi.

GERİLİME RAĞMEN İYİ BİR ATMOSFERDE GEÇTİ

Bakan Akar ve Yunan mevkidaşının görüşmesi Yunan medyasında da geniş yer aldı. Kathimerini gazetesi iki bakanın el sıkıştığı fotoğrafı paylaştığı haberinde 'Türk ve Yunan savunma bakanları Brüksel'de kısa bir görüşme yaptı' başlığını kullandı.

To Vima ise iki ülke arasında yaşanan gerilime rağmen görüşmenin iyi bir atmosferde gerçekleştiğini yazdı.

Eleftheros Typos, iki bakanın sıcak bir şekilde tokalaşmasına dikkat çekerken, Skai televizyonu, bakanların kısa bir konuşma yaptığını belirterek Bakan Akar'ın ileriye dönük adımlar atabilmek için gerilimi durdurma çağrısı yaptığını bildirdi.

BAKAN AKAR, FRANSIZ MEVKİDAŞI LECORNU İLE GÖRÜŞTÜ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Fransız mevkidaşı Sebastian Lecornu arasındaki görüşmede; ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayisinde iş birliğinin geliştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.