Geri Dön

Sri Lanka'da Devlet Başkanı ülkeyi terk etti OHAL ilan edildi

Sri Lanka'da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın Maldivlere kaçmasının ardından ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) edildi.

Sri Lanka'da Devlet Başkanı ülkeyi terk etti OHAL ilan edildi

Sri Lanka merkezli gazete Mawbima'nın haberinde, Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin Basın Ofisinden yapılan açıklamaya yer verildi. Açıklamada, ülke genelinde OHAL ilan edildiği, Batı Eyaletinde de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı aktarıldı. Başbakan Wickremesinghe'nin güvenlik güçlerine, taşkınlık ve ayaklanma çıkarmaya çalışan kişileri gözaltına almaları emrini verdiği aktarıldı.

SRİ LANKADA NELER OLUYOR?
Sri Lanka'da ekonomik krizle başlayan protestolar sonucu Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkeyi terk ederek Maldivlere gitti. Rajapaksa'nın henüz resmi olarak istifa etmemesi nedeniyle ülkede şu anda Devlet Başkanı seçilemiyor. Sri Lanka medyası, Rajapaksa'nın bu hafta içinde Meclis Başkanına istifa mektubunu ileteceğini duyurdu.

HİNDİSTAN, İDDİALARI REDDETTİ
Basında yer alan haberlerde, Rajapaksa'nın ülkeyi terk etmesine Hindistan'ın yardım ettiği iddia edildi. Hindistan'ın Sri Lanka Yüksek Komisyonundan yapılan açıklamada, söz konusu iddialar reddedilerek, Yüksek Komisyon, Hindistan'ın Rajapaksa'nın Sri Lanka'yı terk etmesine yardım ettiğine dair asılsız ve spekülatif medya raporlarını kategorik olarak reddediyor. Hindistan, demokratik araçlar ve değerler, yerleşik demokratik kurumlar ve anayasal çerçeve yoluyla refah ve ilerleme isteklerini gerçekleştirmeye çalışan Sri Lanka halkını desteklemeye devam ediyor denildi.