Geri Dön
DünyaSaçımı kazıttım artık ahlaklıyım!

Saçımı kazıttım artık ahlaklıyım!

İran’da başı açık fotoğrafları yüzünden 8 mankenin tutuklanmasını protesto eden kadınlar başörtüsü takmamak için saçlarını kazıtıyor. Birçok kadın ise saçlarını kısa kestirip, erkek giysileriyle sokağa çıkıyor ve “Ahlak polisi yok, tutuklama yok” diyor.

Saçımı kazıttım artık ahlaklıyım!

İran’dan 2009’da ayrılan gazeteci Masih Alinejad’ın kurduğu ‘Gizli özgürlüğüm’ adlı sayfada yayınlanan fotoğraflar binlerce kişi tarafından beğenilerek paylaştı. Adı bilinmeyen ve saçlarını kazıttığı görülen genç bir İranlı kadın fotoğrafı eşliğinde şu mesajı paylaştı: “Saçlarımı kanserden acı çeken ve kanserle savaşan melek çocuklar için sattım. Sokağa çıktığımda kendime; ‘Saç yok. Ahlak polisi yok. Artık saçlarım için beni uyaracak ve tutuklayacak hiç bir neden yok’ dedim.” Yapılan yorumlarda ise bir çok kişi fotoğraftaki genç kadının ‘Mollalara gol attığını’ belirtiyor.

Saçımı kazıttım artık ahlaklıyım

MAÇA GİDİYORLAR

985 bin kişinin takip ettiği ‘Gizli özgürlüğüm’ adlı grupta birçok genç kız, kızlara yasak olan futbol maçı izlemeyi nasıl aştıklarını çeşitli fotoğraflarla anlatıyor. Birçok genç kız erkek gibi giyinip, yüzlerini takım renklerine boyayarak girdikleri maçlardan fotoğraf paylaşıyor.

Saçımı kazıttım artık ahlaklıyım

ASLINDA O BİR KADIN

Başka bir İranlı genç kız ise ilk bakışta genç bir erkeğe ait olduğu zannedilen fotoğrafının altında şu mesajı verdi: “Ben İranlı bir kızım. Ahlak polisinden korunmak için saçlarımı kısa kestirmeye ve erkek kıyafetleri giymeye karar verdim. Böylece İran sokaklarında özgürce yürüyebiliyorum.”