Gazete Vatan Logo

Ruslar Afrin’den çekiliyor

Mart ayında YPG’nin denetimindeki Afrin’e konuşlanan Rus birliklerinin bölgeden çekildiği iddia edildi. Kefr Cenneh’deki üslerini boşaltan Rusların geride sadece 14 askerlik bir birlik bıraktığı belirtildi

Ruslar Afrin’den çekiliyor

Birçok yerel kaynağın doğruladığı iddiaya göre Afrin’in 10 kilometre kuzey doğusunda bulunan Kefr Cenneh’deki Ateşkes Gözlem Merkezi’ni boşaltan Rus askerleri kademeli olarak Halep’e çekildi. Terör örgütü YPG’ye yakın bazı internet siteleri de Rusların çekilişini doğruladı.

14 Rus askeri kaldı

TSK’nın denetimindeki Fırat Kalkanı bölgesine yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Kefr Cenneh’deki Ateşkes Gözlem Merkezi’ne giden bazı kişiler ise sosyal medyada merkezin boş halinin fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflarda Rus askerlerinin boşalttığı binalarda kalan Rus bayrakları görüldü. Rus birliklerinin 21 Mart’ta geldiği merkez daha önceden YPG tarafından eğitimi üssü olarak kullanılıyordu. Yerel kaynaklar Ateşkes Gözlem Merkezi’ndeki Rus askerlerinden geriye 14 kişilik bir birlik bırakıldığını kaydetti.

Halep yolu kapatıldı

Bölgedeki kaynaklar önceki gece rejim güçlerinin bilinmeyen bir nedenle Afrin’den Halep’e giden yolu kapadığını bildirdi. Yolun Halep’e giden Rus askerlerinin güvenliği için kapatıldığı düşünülüyor. Yerel kaynaklar Rus savaş uçaklarının aynı bölgede güvenlik amaçlı uçuşlar yaptığını da bildirdi.

Haberin Devamı

BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ:

‘Her türlü taciz ateşi misliyle karşılık bulur’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin YPG ve PYD konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınmasını istedi ve şunları söyledi: “Türkiye kendi sınırının ötesindeki terör gruplarının Türkiye’ye yapmış olduğu eylemlere asla sessiz kalmayacaktır. İster DEAŞ olur, ister YPG, PYD veya başka bir örgüt olur bizim için fark etmez. Oradan (Afrin) Türkiye’ye karşı gelecek olan her türlü tacizi, saldırıyı misliyle karşılık vererek önlemeye gayret ederiz. Türkiye bu meseleyi yakinen takip ediyor.” Nitekim 2 gün önce de Azez’deki Türk ve ÖSO güçlerine YPG tarafından açılan ateşe TSK fırtına obüsleriyle misliyle karşıkılk vermişti.

TSK’dan Suriye sınırına takviye

Öte yandan Rus televizyonları Afrin’den gelen tacizlere misliyle karşılık veren Türkiye’nin yeni bir operasyona hazırlandığını duyurdu. Rus kanalları Türkiye ve ÖSO’nun Afrin’e yönelik bir operasyon yapabileceğini belirtti. Uzmanlar Rus askerlerinin Afrin’den çekilişinin Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleşecek olası bir kara harekatıyla bağlantılı olabileceğini vurguluyor. Savunma uzmanları Türk Ordusu’nun bir süredir Suriye sınırındaki birliklere takviye ve askeri sevkiyat yaptığına dikkat çekiyor. TSK, son dönemde sınır birliklerine takviye olarak bir çok obüs ve tank yüklü tır ile askeri aracı Kilis’e gönderdi.

Haberin Devamı