Geri Dön

Prenses Diana'nın itirafı gizli mektupta ortaya çıktı: Bu kadar çaresiz ve çirkin olacağını bilseydim...

İngiltere kralı 3. Charles ile olan evliliğini 28 Ağustos 1996 tarihinde sonlandıran Galler Prensesi Diana'nın boşandıktan sonra yazdığı mektuplar gün yüzüne çıktı. Geliri hayır kurumuna gidecek olan mektup, 90 bin sterlinden açık artırmaya çıkacak. Mektubu bir arkadaşına yazan Prenses Diana'nın Charles'tan boşanması hakkında yazdıkları dikkat çekiyor.

Prenses Diana'nın itirafı gizli mektupta ortaya çıktı: Bu kadar çaresiz ve çirkin olacağını bilseydim...

Prens Charles ile evlenerek İngiltere Kraliyet Ailesi'ne giren ve Galler Prensesi ünvanın alan Diana'nın 1995'in sonlarından ve 1996 yılı boyunca arkadaşları Susie ve Tarek Kassem'e yazdığı 32 mektup ve kart açık artırmaya çıkarıldı. Çift, belgelerin son derece büyük sorumluluk taşıdığı için satışa çıkarmaya karar verdiklerini söylüyor. Kassem çifti, daha kişisel ve gizli olan mektupları ise sakladıklarını söylüyor. Mektuplar tek tek satılacak ve gelir Diana'nın desteklediği hayır kurumlarına bağışlanacak.

Prenses Diananın itirafı gizli mektupta ortaya çıktı: Bu kadar çaresiz ve çirkin olacağını bilseydim...

Fotoğraf: Lay's Auctioneers

Lay's müzayede evinden yapılan açıklamada mektuplar hakkında şunlar söyleniyor:
Susie ve Tarek Kassem, Galler Prensesi Diana'nın çok yakın arkadaşları olarak bu mektupları 25 yılı aşkın süredir saklıyor. Mektuplar, sahip oldukları özel ve sevgi dolu ilişkiyi yansıtıyor. Dokunaklı belgelerin mülkiyeti, Kassemlerin çocuklarına veya torunlarına devretmek istemedikleri bir sorumluluk. Mektupları satmaya ve satıştan elde edilen geliri Susie ve Diana'nın desteklediği bazı hayır kurumlarına bağışlamaya karar verdiler. Susie ve Tarek, Prensesi bu kadar yakından tanıma fırsatı buldukları için kendilerini son derece ayrıcalıklı hissediyor. Bazı mektuplar, Diana'nın kalp kırıklığı yaşadığı dönemdeki stresine değiniyor. Ancak yine de karakterinin gücü, cömertliği ve esprili mizacı yıldız gibi parıldıyor.

Prenses Diananın itirafı gizli mektupta ortaya çıktı: Bu kadar çaresiz ve çirkin olacağını bilseydim...

Prenses Diana'dan gelen özel mektuplarda Prens Charles'tan boşandığı için duyduğu pişmanlık ve Kraliyet Ailesi'ne yönelik iddialar yer alıyor. Mektuplardan birinde Prenses, boşanmanın bu kadar 'çaresiz ve çirkin' olacağını bilseydi, asla kabul etmeyeceğini dile getiriyor. Ayrıca telefonunun dinlenmesinden korktuğunu ve inzivaya çekildiğini ifade ediyor.

28 Nisan 1996 tarihli bir mektupta Prenses Diana, Prens Charles ile ayrılığı nedeniyle opera gezisini iptal ettiğini söylüyor. Mektupta Diana, "Çok zor zamanlar geçiriyorum. Üzerimde ciddi ve her taraftan gelen bir baskı var. Bazen başını dik tutmak zor oluyor ve bugün dizlerimin üzerindeyim. Maliyeti çok büyük olduğu için bu boşanmanın bitmesini istiyorum" diyor.

Prenses Diananın itirafı gizli mektupta ortaya çıktı: Bu kadar çaresiz ve çirkin olacağını bilseydim...

'BİLSEYDİM, BOŞANMAZDIM'

Diana'nın normalde açık ve akıcı olan el yazısı, mektubun sonuna doğru bozuluyor ve yazarken zorlandığını gösteriyor. Diana, 20 Mayıs 1996'da Bayan Kassem'e Kensington Sarayı'ndaki telefonların dinlendiğini söyledi ve şöyle yazdı:

Boşanma sürecinde neler yaşayacağımı bir yıl önce bilseydim buna asla izin vermezdim. Çaresiz ve çirkin.

Prenses Diana, Kassem çiftiyle Ağustos 1995'te Royal Brompton Hastanesine gerçekleştirdiği düzenli ziyaretler sırasında tanışmıştı. Çift, Diana'ya duygusal destek sağladığı için mektuplarında onlara teşekkür ediyor.

2 Aralık 1995'te yani Kraliçe 2. Elizabeth, Charles ve Diana'nın boşanmasını istedikten bir gün sonra yazdığı mektupta Diana, Kassem çiftinden şu sözlerle bahsediyor:

Kelebek olarak tanımlanmış olabilirim ama bu sevimli aileden uçup gitmek istemiyorum.

Prenses Diana, mektuplardan birindeyse Kraliyet Ailesi'ni işaret ederek "İkinizin de bana karşı bu kadar korumacı olması beni çok etkiledi... Buna alışkın değilim" yazdı.