Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı Yunanistan’da paniğe yol açtı! Canlı yayında skandal sözler, 'Önce köprüleri yıkacağız'

Efes-2022 Tatbikatı’nı yerinde takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan’a yaptığı uyarılar, hükümetin soğukkanlı görünme çabalarına rağmen Atina’da panik etkisi yarattı. Yunan başkentinde Ege’de ‘sıcak olay’ yaşanması ihtimaline dair korku iyice arttı. Bakanlardan peş peşe açıklamalar gelirken Yunan televizyonuna çıkan emekli koramiral, skandal sözlere imza attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı Yunanistan’da paniğe yol açtı! Canlı yayında skandal sözler, 'Önce köprüleri yıkacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ege adalarının Yunanistan tarafından silahlandırılmasına dair uyarılarına sosyal medya hesabında Yunanca yer vermesi de, Yunanistan’da endişe kaynağı oldu. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik uyarılarından saatler sonra, Atina Sanayi ve Ticaret Odası’ndaki konuşmasında, “Tecrit edildikçe öfkelenen ve ne yapacağı önceden kestirilemeyen bir komşumuz var. Zaman birlik içinde olma zamanıdır” dedi.

AB’YE ŞİKÂYET EDECEK
Miçotakis, Yunan “FM 100” radyosundaki demecinde ise “Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci” (GDAÜ) Zirvesi’nin Yemek davetine katılmak üzere dün akşam Selanik’e gelmesi beklenen Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve aynı toplantıya katılan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’e bir kez daha Türkiye’yi şikâyet edeceğinin sinyallerini verdi. Yunan siyasi partileri de Erdoğan’ın uyarıları ile ilgili olarak, hükümetin yanında yer alan açıklamalar yaptılar.Yunanistan Ege adalarını silahlandırırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efes-2022 Tatbikatı’nda Atina’yı uyardı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı Yunanistan’da paniğe yol açtı Canlı yayında skandal sözler, Önce köprüleri yıkacağız

YUNANCA UYARI ENDİŞELENDİRDİ
Erdoğan’ın, Yunanistan’a uyarılarına sosyal medya hesabında Yunanca da yer vermesi, Atina’da “Acaba bunu neden yaptı” sorusuna yol açtı. Yunan medyasında, “Herhalde, daha iyi anlamamız için” şeklinde yorumlar yapıldı. Aynı konuda Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yanis İkonomu, “Başkan Erdoğan’ın, Yunanca’yı kullanmayı tercih etmesi dikkat çekici. Yunan dili, mantığın, hürriyetin ve hukukun dilidir. Türkiye’nin seçtiği taktik ise bunlardan hiçbirine uymuyor” iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı Yunanistan’da paniğe yol açtı Canlı yayında skandal sözler, Önce köprüleri yıkacağız

ÇİPRAS’TAN TÜRKÇE MESAJ
Ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon’un (SYRİZA) lideri, eski Başbakan Aleksis Çipras ise sosyal medya hesabında Türkçe, “Yunanistan egemenliğini her türlü tehdide karşı koruyacaktır. O halde kışkırtmalara son verelim ve uluslararası hukuk temelinde diyaloğa geri dönelim. Hepimizin karşı karşıya olduğu ekonomik krize cevap aşırı milliyetçilik değildir” diye yazdı. Bu arada, Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Haralambos Lalusis, Mora (Peloponez) yarımadasının Kalamata şehrinde düzenlenen bir etkinlikte “Yunan ordusu bugün her zamankinden daha güçlüdür. Egemenliğimizi, egemenlik haklarımızı korumaya ve her türlü tehdide karşı koymaya hazırız. Korkmayın, rahat uyuyun” dedi.

Haberin Devamı

‘İKİ YILDA ÇOK GÜÇLENDİK’
Yunan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ise dün Ta Nea gazetesinde yayınlanan demecinde, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin, Doğu Akdeniz’de 2020’de yaşanan “Oruç Reis” krizine kıyasla daha güçlü olduğunu öne sürdü. Panayiotopulos şunları söyledi: “Bu süre içinde güçlü müttefikler ile (ABD ve Fransa’yı kastediyor) savunma işbirliği anlaşmaları imzaladık. Yeni silah siparişleri verdik, bazı mevcut silahların modernizasyonu için de anlaşmalar sağladık. Fransa’dan 24 adet Rafale savaş uçağı, rekor sürede Yunanistan’a teslim edilmeye başlandı. 6 uçak geldi, 6’sı da yıl sonuna kadar gelecek. F-16’ların modernizasyonu sürüyor. Romeo tipi ilk helikopterler de gelecek. Fransa’ya 3 adet Belharra tipi fırkateyn siparişi verdik. Torpil ve füzeler de alıyoruz. Somut işler yaptık ve devam ediyoruz.”

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı Yunanistan’da paniğe yol açtı Canlı yayında skandal sözler, Önce köprüleri yıkacağız

ERDOĞAN UYARMIŞTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de düzenlenen Efes-2022 Tatbikatı’nda önemli açıklamalar yapmıştı. Konuşmasında Yunanistan’a tepki gösteren Erdoğan, “Bir kez daha Yunanistan’ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Aklını başına al. Kendine gel. Bu millet kararlıdır, bir şeyi söylerse ardını da takip eder. Doğu Akdeniz’de ülkemiz anakarasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan’a ise 600 kilometreden daha fazla mesafedeki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin anlamını uluslararası camianın takdirine bırakıyoruz. Gayri askeri statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dahil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması, sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde anlama sahip değildir. Sayın Miçotakis herhalde adalara turistik çıkarma yapıyor” diye konuşmuştu.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı Yunanistan’da paniğe yol açtı Canlı yayında skandal sözler, Önce köprüleri yıkacağız

 YUNAN MEDYASI TATBİKATI DİLİNDEN DÜŞÜRMÜYOR

Yunan medyası Efes-2022 Tatbikatı'nı da dilinden düşürmedi. Kathimerini'nin bugün yayınlanan haberinde, Tatbikatta deniz piyadeleri, tanklar ve zırhlı araçların bulunduğu sahile sahile amfibi botlar yanaştığı aktarıldı. Haberde tatbikatın tüm aşamalarından bahsedildi. Tatbikata, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Milliyetçi Hareket Partisi'nin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin katıldığı vurgulandı. Provokasyon peşinde olan Yunan medyası, Ankara'nın bu tatbikatın düzenli olduğunu ve işbirliğini amaçladığını ve birçok ülkenin katılması için örnek teşkil ettiği açıklamasının altında başka anlamlar aradı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in, tatbikattan fotoğraflarla birlikle paylaştığı "Bir gece ansızın gelebiliriz…" tweet'ini de haberleştiren Kathimerini, bunun bir "tehdit" olduğunu öne sürdü.Bununla da kalmayan Kathimerini gazetesi, "Türk provokasyonunun beş yeni özelliği" başlıklı haberini de manşetten verdi. Haberde Erdoğan'ın Yunanca attığı tweet'lere değinirken, "Yunanca konuşanların Türkçe tehditlere aşina olduğu ileri sürüldü. Halkı kıskırtmaya yönelik olduğu her halinden belli olan haberde, "Türk lider onları "felaket bir son"la tehdit ettiğinde anlayış göstermemeliler" gibi skandal ifadeler yer aldı.

CANLI YAYINDA SKANDAL SÖZLER

Öte yandan bir skandal ise Yunan televizyonunda yaşandı. Yunan televizyonuna çıkan emekli koramiral "Önce uçaklarımız, İstanbul'daki köprüleri yok edecek, 3 adet SCALP füzesi fırlatılacak" diyerek skandal sözlere imza attı. Open TV adlı kanalda, göz göre göre savaş çığırtkanlığı yapan Tuğamiral, "Keşke ilk adımı Türkler atsa" ifadelerini kullandı. "Sayın Erdoğan , ilk hamleyi o yapsın. Elbette ülkemiz için kötü olacak çünkü Ukrayna'dan sahneler göreceğiz ve şu anda kimse onları görmeye hazır değil. Open TV'ye konuşan emekli Koramiral Giannis Egolfopoulos, CUmhurbaşkanı Erdoğan'a da çağrıda bulundu ve "Sayın Erdoğan , ilk hamleyi o yapsın. Elbette ülkemiz için kötü olacak çünkü Ukrayna'dan sahneler göreceğiz ve şu anda kimse onları görmeye hazır değil" ifadelerini kullandı. Giannis Egolfopoulos, Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazır olduğunu ileri sürdü. Egolfopoulos, Türkiye'nin Yunanistan'a saldırırsa ne olacağını düşünmediğini iddia etti.

"UÇAKLARIMIZ ÖNCE KÖPRÜLERİNİ YIKACAK"

Giannis Egolfopoulos, "Büyük harflerle yazın. Hayır, korkmuyoruz, umursamıyoruz. Bir hamle yapsınlar, çünkü başlarına ne gelecek bilmiyorlar. Zorbalık yapar ve sonra giderler. Bunlar Türkler" diyerek küstah açıklamalara imza attı. Emekli Yunan Donanması Koramirali Egkolfopoulos, "Önce uçaklarımız İstanbul'daki Boğaziçi Köprülerini yıkacak, 3 SCALP füzesi fırlatılacak, sonra onlara 'artık gelebilirsiniz' diyeceğiz." diyerek skandal açıklamalarını sürdürdü.