Geri Dön

Staj mağdurları bu kez Sakarya'dan seslendi: Hakkımızı aramaya devam edeceğiz

Geçen hafta Ankara'da bir araya gelen staj sigortası mağdurları, seslerini duyurmak için bu kez de Sakarya'da toplanarak basın açıklaması yaptı. Mağdurlar, staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı sayılarak EYT'ye dahil edilmesini istedi.

Staj mağdurları bu kez Sakarya'dan seslendi: Hakkımızı aramaya devam edeceğiz

Yüz binlerce kişinin beklediği EYT düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yasayla beraber prim gün sayısını ve çalışma sürelerini dolduranlar yaşa takılmadan emekli olabiliyor. EYT düzenlemesinin yaş sınırı olmaksızın kabul edilmesinin ardından, 1999 öncesinde staj ve çıraklık yapanlar da düzenleme kapsamına dahil edilebilmeleri için sesini duyurmaya çalışıyor. Bugün Sakarya Demokrasi Meydanı'nda toplanan kalabalık, staj ve çıraklık sürelerinin prim günü sayılarak EYT'ye dahil edilmesini istedi.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği Genel Başkanı Ferhat Salman, "Gencecik yaşta sanayilerde çalışmış, araba altlarına yatmış, ter dökmüş emekçilerin stajlarını, çıraklıklarını sigorta başlangıcı saymak bir lütuf değil, analarının ak sütü gibi helal olan haklarının iadesidir. Bu insanlar hayat mücadelesine, ekmek derdine düşmüşken ellerine bir sigorta karnesi tutturulmuş, 'hayırlı olsun sigortanız başladı' denilmiş, resmen kandırılmışlardır. 13-14 yaşında çocuktan uzun vadeli-kısa vadeli sigorta ayrımını yapmasını nasıl bekleriz?" diye konuştu.

Salman, "Beklentimiz, 'çalışma hayatında reform yapacağız' denildiğine göre staj mağduriyetinin de çözülmesi yönündedir. Meclis'in kapanmasına az bir süre kalmış, siyaset seçim sathına oturmuştur. Tüm bunlara rağmen hükümetimizin geride mağdur bırakmayacak şekilde düzenlemeler yapacağına inancımız tamdır. Staj mağduru çaresiz, sorun çözümsüz değildir. Anayasal çerçevede hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Sonuna kadar mücadeledeyiz, sonuna kadar işimizin başındayız. Hakkımızı alacağımıza inancımız tamdır" dedi.