Gazete Vatan Logo

Öğretmen alan değişikliği şartları, kontenjanları, başvuru! 2023 öğretmen alan değişikliği ne zaman, alan değişikliği hangi branşlarda olacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin alan değişikliği hakkında başvuru yapabileceğini ve bu doğrultuda atamaların yapılacağını açıkladı. Öğretmenler2023 öğretmen alan değişikliği ne zaman, alan değişikliği hangi branşlarda olacak? Sorularına yanıt aranırken öğretmen alan değişikliği şartları ve kontenjanları ile ilgili de araştırmalarına hız verdi.

Öğretmen alan değişikliği şartları, kontenjanları, başvuru! 2023 öğretmen alan değişikliği ne zaman, alan değişikliği hangi branşlarda olacak?

MEB: Öğretmenlerimizin “Alan değişikliği” için başvurularını 18-22 Aralık tarihleri arasında MEBBİS üzerinden kabul edip atama işlemlerini 26 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştireceğiz. Peki, Öğretmen alan değişikliği şartları nelerdir? Öğretmen alan değişikliği başvurusu nasıl yapılır? Alan değişikliği hangi branşlarda olacak?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak görev yapanların alan değişikliği işlemleri için duyuru yayımlandı.

"2024 Yılı Alan Değişikliğine Bağlı Yer Değişikliği Duyurusu"na göre Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan öğretmenler, öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları ile ek çizelge doğrultusunda mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara duyuru kapsamında alan değişikliği başvurusunda bulunabilecek.

Duyuruya göre sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı"nı başarıyla tamamlayanlar da özel eğitim alanına atanmak üzere başvuruda bulunabilecekler.

Haberin Devamı

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirme başvuruları, tercihe sunulan alanlarda il içinde yapılabilecek. Kontenjanlar, bakanlığın öğretmen atamasına ilişkin planlaması dikkate alınarak, öğretmen ihtiyacını karşılamada güçlük çekilen 5 ve 6'ncı hizmet alanlarında yer alan eğitim kurumları arasından belirlendi.

Başvurular 18-22 Aralık tarihleri arasında MEBBİS üzerinden alınacak, atama işlemleri ise 26 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek. Alan değişikliğine bağlı ataması gerçekleşen öğretmenlerin görevden ayrılma ve göreve başlama işlemleri yarıyıl tatilinde yapılacak.

ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞARTLARI NELERDİR

Geçmiş yıllarda şu şartlar aranmıştı:

Alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin aday öğretmenliğin sonlanmış olması ve istenilen alanın mezun olunan bölüme uygun olması gerekmektedir.

Alan değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin il içerisinde tercihleri de dikkate alınarak alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanları eşit olduğu takdirde öğretmenlikteki hizmet süresi dikkate alınır. Hizmet süresi daha fazla olanın yer değiştirilmesine öncelik verilir.

Haberin Devamı

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin MEBBİS üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği alan değişikliği başvuru tarihlerinde "mebbis.meb.gov.tr" adresinden "Elektronik Ön Başvuru Formu" doldurulması gerekiyor. Değiştirilmek istenen alana ilişkin mezuniyet bilgileri MEBBİS sistemine girilmesi halinde başvurular eğitim kurumu müdürlüğü tarafından incelenerek onaylanacak.

Sistem üzerinden onaylanan Elektronik Ön Başvuru Formunun iki tane çıktısı alınarak başvuran öğretmen ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacak. Alınan çıktıların bir tanesi başvuru yapan öğretmende diğeri ise eğitim kurumunda muhafaza edilecek.

Başvurular eğitim kurumunda onaylanmasının ardından İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayına sistem üzerinden gönderilecek. Başvuruların onayı sistem üzerinden gerçekleşecek. Alan değişikliği ön başvurusu bulunmayan adaylar alan değişikliği tercih süresinde tekrar başvuru yapamayacak. Birden fazla bölümden mezun olan öğretmenler alan değişikliği sırasında yalnızca bir branşa başvuru yapabilir.

Haberin Devamı

SINIF ÖĞRETMENLERİ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR Mİ?

Alan değişikliği yapmak isteyen sınıf öğretmenleri alan değişikliği başvurusu yapamamaktadır. Çeşitli kurs ve seminer alınmasının ardından Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile başka alana geçiş sağlayabilirler. Norm kadro fazlası olan sınıf öğretmenleri yan alanlarına göre geçici madde kapsamında branş öğretmenliğine geçiş yapabilmektedir.