Geri Dön
MemurMemurun fazla mesai ücreti ne kadar oldu? İşte 2022 memur fazla mesai ücreti

Memurun fazla mesai ücreti ne kadar oldu? İşte 2022 memur fazla mesai ücreti

Memurların ek çalışma ücreti artıyor. Karar verildi. 2022'de uygulamaya konulacak. Memurun fazla mesai ücreti zammı belli oldu. 2022 yılında memurlar zamlı fazla mesai ücreti alacak. Peki, Memurun fazla mesai ücreti ne kadar oldu? Memur fazla mesai saati kaç saat? Memur en fazla kaç saat fazla mesai yapabilir? İşte 2022 memur fazla mesai ücreti...

Memurun fazla mesai ücreti ne kadar oldu? İşte 2022 memur fazla mesai ücreti

Memurun fazla mesai ücretine ilişkin önemli karar! Artıyor! 2022 yılında memurların ek çalışmaya bağlı fazla mesai ücretleri zamlandı. Karar 1 Ocak itibariyle uygulanacak. Peki, Memurun fazla mesai ücreti ne kadar oldu? Memur fazla mesai saati kaç saat? Memur en fazla kaç saat fazla mesai yapabilir? İşte memurun saat başına alacağı fazla çalışma ücreti!

MEMURUN FAZLA MESAİ ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

Memurun fazla mesai ücreti zammı için karar verildi. Buna göre; 2 lira 40 kuruş olan saat başı fazla çalışma ücreti, önümüzdeki yıl yüzde 12,5'e yükseltilmesi sonucunda 2,70 oldu.

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nden derlenen bilgiye göre, devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri, yeni yılda 30 kuruş artarak 2 lira 70 kuruş olacak şekilde yükseltildi. Söz konusu karar 1 Ocak itibariyle uygulanmaya başlayacak.

MEMUR EN FAZLA KAÇ SAAT FAZLA MESAİ YAPABİLİR?

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de 60 saati geçmemek üzere yeni yılda 2,54 lira yerine 2,85 lira fazla mesai ücreti ödenecek.

Her makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla kurul başkanı (bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla, yanlarında çalışan personel de yine ayda 90 saati geçmemek üzere saat başına 2,85 lira fazla çalışma ücreti alacak.

DİĞER MESAİ ÜCRETLERİ

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelden gerçekleştirdikleri fazla çalışma karşılığında kendilerine izin verilme imkanı bulunmayanlara, ayda 90 saati aşmamak kaydıyla yeni yılda 2,70 lira ek çalışma ücreti ödemesi yapılacak.

Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla saat başına 6,45 lira ödemede bulunulacak.

YURT İÇİ GÜNDELİK TUTAR

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da belirlendi. Yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 80,50 liradan 100 liraya çıkacak.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği de 73,50 liradan 92 liraya yükselecek.

Yurt içi gündelik tutarı, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda bulunan memurlar için 80 liraya çıkacak. En alt kademedeki memura ise 62 lira ödenecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler