Geri Dön
MemurMemura zam ne kadar olacak? Memur ocak zammı 2022 enflasyon farkı ne?

Memura zam ne kadar olacak? Memur ocak zammı 2022 enflasyon farkı ne?

Memura zam ne kadar olacak, yüzde kaç? Asgari ücretin net 4.253, 4 lira olarak belirlenmesinin ardından memurlar kendilerine yapılacak maaş zammını araştırmaya başladı. 2022 yılında memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam miktarı için memur sendikaları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir araya gelmişti. İşte memur zammı 2022 son gelişmeler…

Memura zam ne kadar olacak? Memur ocak zammı 2022 enflasyon farkı ne?

2022 için işçiye uygulanacak 4 bin 253,4 TL’lik zam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırıldı ve böylece işverenlere 450 TL'lik fayda sağlandı. Peki, Memura zam ne kadar olacak? Memur ocak zammı 2022 enflasyon farkı ne?

Memura zam ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığını açıkladı. Bakanlık ayrıca, 3600 Ek Gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir." denildi.

Ek zamla ilgili ocak ayının 15ine ilk maaşlara yetişecek şekilde elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyacağız" dedi.