Gazete Vatan Logo

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli? Yüksek emekli aylığı fırsatı

Emeklilik ile ilgili dikkat çeken açıklama geldi. Milyonlarca vatandaşın merak ettiği 'emeklilik dilekçesi ne zaman verilir?' sorusu cevabını buldu. SGK Uzmanı Dilek Ete konuyla ilgili bilinmeyenleri aktararak vatandaşlara uyarıda bulundu.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilmeli? Yüksek emekli aylığı fırsatı

ALİCAN YILDIRIM / alican.yildirim@gazetevatan.com

Çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren emeklilik ile ilgili bilinmeyen detay ortaya çıktı. Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte çalışan vatandaşlar emeklilik için harekete geçmeye başladı. SGK Uzmanı Dilek Ete, birçok kişi tarafından merak edilen 'Emeklilik dilekçesi ne zaman verilir?" sorusunu cevaplayarak vatandaşlara konu hakkında önemli bilgiler verdi.

YÜKSEK EMEKLİ AYLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Emeklilik dilekçesinin verilme tarihinin yüksek emekli maaşı için önemli bir detay olduğunu vurgulayan SGK Uzmanı Dilek Ete, "Her yıl sonuna doğru sorduğunuz; "Emeklilik dilekçesini ne zaman vermeliyim ?" sorusu bu yıl daha önemli hale geldi. Şöyle ki; bu yıl Orta Vadeli Program 6 Eylül de açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 65 Büyüme hızının ise yüzde 4,4 olacağı tahmin edildi. Bu oranlar çalışma hayatında olanlar, emekli olanlar ve emeklilik dilekçesi verecekler için oldukça önemlidir. Ülkemizde SSK (4a) kapsamında ve Bağ-Kur (4b) kapsamında emekli olacakların emekli aylıkları adlarına yatırılan primlerin 3 ayrı dönem dikkate alınarak hesaplaması yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

OCAK AYI İTİBARIYLA HESAPLANIYOR

Sözlerine devam SGK Uzmanı Dilek Ete, "Güncelleme de 2008 öncesi TÜFE ve GH'nin yüzde 100'ü 2008 sonrası ise TÜFE ve GH'nin yüzde 30'u dikkate alınarak güncelleniyor. Emekli aylıkları başvuru yaptığınız talep yılı Ocak ayı itibariyle hesaplanıp, aylık başlangıç tarihine aylık artışları ile taşınıyor. 2023 yılında özel sektör için 31/12/2023, kamu sektörü için 14/1/2024 tarihinde aylık talebinde bulunanların aylıkları 2022 yılına ait TÜFE ve GH rakamlarının güncellenmesi  dikkate alınarak hesaplanacaktır. 2023 yılı Ocak ayı itibariyle hesaplanan aylıklara, Ocak ayında yüzde 30 ve Temmuz yüzde 25 oranında artırılarak aylık hesaplanıyor." dedi.

ENFLASYON FARKI ÖDENECEK

2024 yılında emeklilik başvurusu yapacakların neden daha kazançlı olduğuyla ilgili bilgi veren SGK uzmanı Dilek Ete, "2024 yılında aylık talebinde bulunacaklar için 2023 yılına ait TÜFE ve GH oranları dolayısıyla bu oranlara göre hesaplanan güncelleme katsayısına ihtiyaç var. TÜİK verilerine göre 8 aylık TÜFE oranı yüzde 43,07'dir. OVP'de tahmin edildiği şekilde 2023 yılı TÜFE oranı üzere yüzde 65, GH yüzde 4,4 olarak gerçekleşirse, 2024 yılı Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarındaki artış oranının en az yüzde 37,76 olması bekleniyor. Böylece 2024 yılında emeklilik başvurusunda bulunanlar için 2023 yılına ait  tahmini TÜFE ve GH dikkate alınarak hesaplanan 1.66 güncelleme katsayısı ile güncellenecektir. Ayrıca 2023 yıllık enflasyon rakamı emekli aylıklarına fark olarak ödenecektir. Sonuç olarak; 2023 yılına ilişkin tahmini TÜFE ve GH oranları dikkate alındığında, 2024 yılında aylık talebinde bulunanlara daha yüksek aylık bağlanacaktır." şeklinde konuştu.

Haberin Devamı