Geri Dön
EmekliEmekli zammında son dakika gelişmesi! Flaş 'ek madde' hamlesi

Emekli zammında son dakika gelişmesi! Flaş 'ek madde' hamlesi

Emekli vatandaşlar uzun süredir zam oranlarının netleşmesini bekliyordu. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli zammı da netleşti. SSK ve Bağ-Kur mensubu emeklilerin maaşlarına ocak ayında, yılın ilk yarısı için yüzde 23,65 oranında zam yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşının 1500 lira yerine 2500 lira olduğunu duyurdu. Böylece en düşük emekli maaşı yüzde 66 artmış oldu. Emekliler ile dul ve yetim aylığı alanlar zamdan nasıl yararlanacaklarını merak ediyor. Emekli aylığına yapılan bu iyileştirme ile ilgili merak edilen detaylar netleşti . Öte yandan Ak Parti de emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili harekete geçti. TBMM'de AK Parti grubu, muhalefet partilerini ziyaret ederek, emekli maaşlarının en az 2 bin 500 TL olmasıyla alakalı yasal düzenlemenin, bugün Genel Kurul'da görüşmelerine başlanacak olan teklife madde eklenmesini görüşecek.

Emekli zammında son dakika gelişmesi! Flaş 'ek madde' hamlesi

Milyonlarca emekliye zam müjdesi geldi. Enflasyon zammı dışında maaşı düşük olan emeklilerin maaşlarına ek zam yapılacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan güzel haberi kabine toplantısının ardından duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Emeklilerimizin maaşlarında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz. Buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerimizle ilgili yeni alt sınır belirledik. Hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak yeni düzenlemeye göre. Böylece aylık geliri 1500 TL'den başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz. Temmuz ayında yüzde 7 toplu sözleşme artışına ilave olarak şayet gerekiyorsa enflasyon farkı da ilave edilecek." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarının en az 2 bin 500 TL olacağını açıklamasının ardından AK Parti grubu yasal düzenleme için harekete geçti. Bu kapsamda, AK Parti grubu bugün muhalefet partilerini ziyaret edecek. Emekli maaşlarıyla ilgili düzenlemenin, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlanacak olan 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına' ilişkin yasa teklifine madde eklenmesi teklifini götürecek. AK Parti, muhalefet partileriyle uzlaşırsa düzenleme maddesi teklife eklenecek. Görüşmeden bir uzlaşı çıkmazsa, AK Parti bugün TBMM Başkanlığı'na sunmaya hazırlandığı yasa teklifine madde ekleyecek.

Emekli zammında son dakika gelişmesi Flaş ek madde hamlesi

EMEKLİ AYLIKLARI NASIL HESAPLANACAK?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; emekli aylıklarında alt sınır 2019 yılı ocak ayında çıkartılan kanunla 1000 TL olarak belirlendi. 25 Mart 2020 tarihinde çıkartılan ikinci bir kanunla da 1500 TL’ye yükseltildi. TBMM’ye sunulacak torba kanun teklifi ile de bu rakam 2500 TL’ye yükseltilecek.

Buna göre, malullük ve yaşlılık sigortası kapsamında ödenen emekli aylıkları ile yüzde 4 veya 5 oranındaki ek ödeme toplamı 2 bin 500 liranın altında olanların emekli aylıkları 2500 liraya tamamlanacak. Ölen sigortalıların eş ve çocukları ise dul ve yetim aylığı alırken hisseleri oranında yararlanacaklar.

SSK VE BAĞ-KUR’LULAR YARARLANACAK

Memur emeklilerinin aylıkları, çalışan memurlara göre belirleniyor. En düşük emekli memur aylığı yeni artışla 4 bin 272 liraya çıkacak. Dolayısıyla 2500 liralık alt sınır aylığı sadece SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine uygulanacak.

Herkesin emekli aylığı öncelikle ocak ayı zammı için belirlenen yüzde 25.47 oranında artırılacak. Bu şekilde hesaplanan aylık 2 bin 500 liranın altında kalırsa hazineden aktarılacak kaynakla 2 bin 500 liraya tamamlanacak. Bundan sonraki 6’şar aylık zam dönemlerinde de önce esas aylık normal artış oranında artırılacak. Alt sınırın altında kalanlar 2500 liraya tamamlanacak.

Örneğin 2000 sonrası SSK emeklilerinde aralık ayında en düşük 1627 TL olan aylık, ocak ayında yüzde 25.47 oranında artırıldığında 2041 TL’de kalıyor. Yeni alınan karar uyarınca bu emeklilerin aylığı 2 bin 500 liraya çıkartılacak.

Esnaf BAĞ-KUR’lularında en düşük emekli aylığı 1912 TL, tarım BAĞ-KUR’lularında ise 1802 TL düzeyinde bulunuyor. Yüzde 25.47’lik normal zam uygulandığında bu aylıklar sırasıyla 2 bin 399 TL ve 2 bin 262 TL olacaktı. Alt sınır aylığının yükseltilmesi dolayısıyla bu aylıklar da 2 bin 500 liraya çıkartılacak.

2500 TL’NİN ÜZERİNDEKİ EMEKLİ AYLIKLARI NASIL ARTACAK?

Ocak ayındaki yüzde 25.47’lik zam oranında artırıldığında 2500 lirayı aşan emekli aylıklarında ilave bir artış olmayacak. Örneğin, aralık ayında ek ödeme dahil 2100 lira olan emekli aylığı yüzde 25.47 artırılarak 2 bin 635 liraya yükseleceği için, ayrıca bir artış uygulanmayacak.

DUL VE YETİMLER NASIL YARARLANACAK?

Alt sınır aylığındaki 2500 TL sınırı dosya bazında uygulanacak. Ölen sigortalıdan dolayı dul veya yetim aylığı alanlar, bu uygulamadan hisseleri oranında yararlanacaklar. Örneğin yüzde 50 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı 1250 TL’den, yüzde 75 hissesi olan dul eşin ölüm aylığı da 1875 TL’den az olamayacak.

Aynı şekilde, ölen sigortalıdan dolayı iki kız çocuğu yüzde 25’er hisse ile yetim aylığı alıyorsa, bunların ölüm aylığı da yeni düzenleme sonrası 625’şer liradan az olamayacak.

Yukarıdaki örnekten gidersek, 2000 sonrası emekli olan SSK’lıdan dolayı dul eş yüzde 50 oranında, bir çocuğu da yüzde 25 oranında hisseye sahip diyelim. Ölen kişinin dosyasında emekli aylığı 1627 TL olduğu için aralık ayında eşi 813.5 TL, çocuğu da 407 TL ölüm aylığı alıyordu. Yeni düzenleme sonrası eşi 1250 TL, çocuğu da 625 TL ölüm aylığı alacak.