Geri Dön
Çalışan HaklarıDilekçe yazıp istifa eden çalışanlara güzel haber! Tüm ücretler ödenecek! Yıllık izin, genel tatil, tazminat...

Dilekçe yazıp istifa eden çalışanlara güzel haber! Tüm ücretler ödenecek! Yıllık izin, genel tatil, tazminat...

Çalışan herkesi yakından ilgilendiriyor. Yıllık izin, genel tatil, kıdem tazminatı ücretleri ödenecek. İşçi için güzel haber geldi. Bir çalışan tüm haklarını aldığı ve hiçbir alacağı kalmadığına ilişkin bir istifa dilekçisi yazdı ve işten ayrıldı. Çalıştığı kurumun müdürü dilekçe vermesi durumunda tüm alacaklarının ödeneceğini söylediği için dilekçeyi yazan çalışana, sonrasında hiçbir para ödemesi yapılmadı. 9 yıl 4 ay 9 gün boyunca çalıştığı yerden ödemesini alamayınca dava açan işçi için güzel haber geldi. 9 yıllık bir çalışanın istifasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtildi ve genel tatil ve yıllık izin ücretleri alacağının yanında 18 bin lira olan net kıdem tazminatının da verilmesine karar verildi.

Dilekçe yazıp istifa eden çalışanlara güzel haber! Tüm ücretler ödenecek! Yıllık izin, genel tatil, tazminat...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren güzel haber! Balıkesir Manyas Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu'nda temizlik işçisi olarak çalışan B.B., kurum müdürüne geçmişte kullanmadığı genel tatil ve yıllık izin ücretleriyle kıdem tazminatını alıp işten ayrılmak istediğini iletti. İddiaya göre, kurum müdürü B.B.'ye istifa dilekçesi vermesi durumunda tüm alacaklarının ödeneceğini söyledi.

DİLEKÇE YAZIP İŞTEN AYRILDI AMA HİÇBİR ÖDEME YAPILMADI

B.B., 1 Ağustos 2018 tarihinde, 'Tüm haklarını aldığını ve hiçbir alacağı kalmadığına' ilişkin istifa dilekçesi yazıp, 9 yıl 4 ay 9 gün boyunca çalıştığı iş yerinden ayrıldı. Ancak B.B. istifasını verdiği gerekçesiyle alacakları ödenmedi. Bunun üzerine B.B., avukatı Ali Balcı aracılığıyla kurumdan davacı oldu. Manyas Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada hakim, 12 Eylül 2019'da B.B.'nin kendi isteğiyle istifa ettiği gerekçesiyle ücret alacaklarının kabulüne ancak kıdem tazminatı talebinin reddine karar verdi.

ALACAKLARI ÖDENECEK, 18 BİN LİRA DA KIDEM TAZMİNATI VERİLECEK

Avukat Balcı, dosyayı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. Dosyayı inceleyen Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 9'uncu Hukuk Dairesi, haklı sebeplerle fesih hakkı bulunan işçi iradesinin, işveren tarafından fesada uğratılarak istifa dilekçesi alınmasının doğru olmadığı belirtti. Söz konusu olayda B.B.'nin kıdem tazminatını hak edemeyecek şekilde iş akdini sonlandırmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna karar veren mahkeme, yerel mahkemenin kararının bozulmasına, genel tatil ve yıllık izin ücretleri alacağının yanında 18 bin lira olan net kıdem tazminatının da B.B.'ye verilmesine hükmetti.

'ZORLA, BASKIYLA, TEHDİTLE ALINAN DİLEKÇELER GEÇERSİZDİR'

Kararı değerlendiren B.B.'nin avukatı Ali Balcı, "Günümüzde ne yazık ki işverenlerce işçilere, istifa dilekçesi doldurulması sıkça uygulanan bir durumdur. Ancak işçiden zorla, baskıyla, tehditle, haklarını ödeme vaadiyle veya benzeri biçimde alınan istifa dilekçeleri geçersizdir. İstifa dilekçesinde esas olan konu, işçinin iradesinin sakatlanıp sakatlanmadığı hususudur. Bu şekilde mağduriyet yaşayan işçiler de hakkını aramaktan çekinmemeli" ifadelerini kullandı.