Geri Dön

3600 ek gösterge ne zaman verilecek, son durum ne? Ek göstergede gelinen aşamalar neler?

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren ek gösterge gündemdeki yerini koruyor. 3600 ek gösterge ne zaman verilecek, son durum ne? Sorularına cevap aranırken en son, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken yüz binlerce memur ve emeklisinin aylık maaşlarını, emekli ikramiyelerini belirleyen 3600 ek göstergeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki, ek gösterge son durum nedir?

3600 ek gösterge ne zaman verilecek, son durum ne? Ek göstergede gelinen aşamalar neler?

Ek gösterge hakkında araştırmalar sürüyor. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 3600 ek göstergenin sadece belli meslek gruplarını değil tüm kamu personelini kapsayacak şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini söylemişti, ardından, 3600 Ek Gösterge ile hükümet kanadından açıklamalar geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik kamu çalışanlarının ekonomik şartları daha iyi koşullara getirecek 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar devam ediyor açıklamasını yapmıştı. Peki, Ek Gösterge 3600 olursa neler değişecek? 3600 Ek Gösterge kimleri kapsıyor? Ek gösterge ne zaman verilecek? İşte ek göster ile ilgili merak edilenler…

’ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR’’

Çelik, kamu çalışanlarının ekonomik şartları daha iyi koşullara getirecek olan ek göstergeyle ilgili olarak, ‘’Benim bildiğim bu konularla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeni bir bilgi yok. Bu çalışmalar tamamlandığında biz de gereken bilgiyi veririz. Şu an da o konular üzerindeki çalışmalar devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KAMU SEN BAŞKANI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN RANDEVU TALEP ETMİŞTİ

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de geçtiğimiz günlerde, 3600 ek göstergenin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini dile getirmişti.

Binlerce kamu personelini ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1,5 sene önce bir vaadi olduğunu hatırlatan Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 3600 ek göstergenin sadece belli meslek gruplarını değil tüm kamu personelini kapsayacak şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talebinde bulundu.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması beklenen düzenlemeyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri bu sayede artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak.

ÖĞRETMEN VE POLİSLER DE EK GÖSTERGENİN YÜKSELMESİNİ İSTİYOR!

30 hizmet yılında ve 1 inci derecenin 4’üncü kademesinde bulunan “öğretmen” ve “hemşire” kadro unvanlı personelin ek göstergesinin 3600'e yükselmesinin, bu personelin; aylık ücretine, emekli aylığına ve emekli ikramiyesine büyük katkı yapacağı tartışılmaz. Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz aylarında yapılırken, bu aylar dışında emeklilik talebinin gerçekleştirilmesi il sınırlarında sınıf ve branş öğretmen fazlasının bulunması ve işlemlerin Bakanlık tarafından uygun görülmesine bağlıdır. Öğretmenler için ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, kasım ayı net maaşı tutarında ikramiye verilmesini öngören kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulmuştu. TBMM başkanlığına polis memurlarına 3600 ek gösterge verilmesine ilişkin kanun teklifi, sonrasında Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelmişti. Göstergenin yükselmesi ile beraber bir polis memurunun maaşında 400 ila 500 lira emekli ikramiyesinde ise 17 bin ile 27 bin lira arasında bir artış meydana gelecek. Kanun teklifi yasalaştığında polis memurlarının sosyal ve özlük haklarına ilişkin mağduriyetleri giderilmiş olacak.

3600 EK GÖSTERGEDE NELER DEĞİŞECEK?

Ek gösterge hemşire ve öğretmenler için 3000'den 3600'e çıkarsa memur maaşları, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde büyük değişiklikler olacak. Ek göstergenin yükselmesi ile meydana gelecek maaş değişikliği aşağıdaki gibidir;

Ek gösterge 2200'den 3600'e çıkarsa;

ARTIŞ

AYLIK NET MAAŞ 23 TL

EMEKLİ MAAŞI 641 TL

EMEKLİ İKRAMİYESİ 123 BİN 121 TL

Ek gösterge 3000'den 3600'e çıkarsa;

ARTIŞ

AYLIK NET MAAŞ 38TL

EMEKLİ MAAŞ 569 TL

EMEKLİ İKRAMİYESİ 20 BİN 516 TL

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1 inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile,2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır. Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu'na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı.