Başarı ve mutluluğu kitaplarda arıyoruz

Burak Kara / bkara@gazetevatan.com |  06 Mart 2016 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 06 03 2016 - 2:30

Türkiye’de tam 20 milyon kişisel gelişim kitabı satıldı. “İstemen yeterli” mottosuna odaklanan bu tür kitaplar, motivasyona hizmet ederken doğru bir şey mi yapıyor, yoksa daha fazla mutsuzluğa mı sürüklüyor? İşin uzmanlarıyla konuştuk


Türkiye’de geçtiğimiz yıl 384 milyon kitap basıldı, bu kitapların 280 milyonu akademik yayınlar ve ders kitapları. Genel kategoride yer alan yaklaşık 100 milyon kitabın da yaklaşık 20 milyonunu kişisel gelişim kitapları oluşturuyor. “10 adımda mutluluk”, “25 Kuralla Başarıya Ulaşın”, “Bırak Aklın Seni Geçsin”, “Yıka Beynini”, “Limit Sizsiniz” gibi isimli kitaplar o kadar popüler ki, insanlar sıkışmış hayatlarından bir çıkış yolu bulmak için bunlara sarılıyorlar. Kendi başına bir sektör haline gelen bu kategorideki kitaplardan ilişki kurmayı, özgüvenli olmayı, başarıyı yakalamayı öğreniyoruz...
 
Bu kitapları, yazmaya niyetli olan herkes yazabilir. Şimdi internete girip dolaşmak yetiyor.
 
Bir kitap okudum hayatım değişti
 
Türkiye’de ilk kişisel gelişim kitabını 1986’da yayımlayan psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, Prof. Baltaş piyasada 2 bin 500’den fazla kişisel gelişim kitabı olduğunu vurguluyor ve birçok kitabın insan fizyolojisi konusunda hiçbir bilimsel altyapıya sahip olmayan kişiler tarafından, sağdan soldan toplanan bilgilerden ya da deneyimlerinden yola çıkılarak kaleme alındığını söylüyor.
 
Eserleri yazanlar meraklı ve hevesli
 
Prof. Baltaş, konunun ironik bir boyutunun da, bu kişilerin tamamına yakını kariyerlerinin, bir noktada tıkanmış olduğunun ve hayat başarısızlıklarından, başkalarının hayatlarına başarı hikayesi yaratmaya yöneltmenin kimseye garip gelmediğinin altını çiziyor. Baltaş, “Bu kitapları, yazmaya niyetli olan herkes yazabilir. Geçmişte gerçekten okumak ve biriktirmek gerekiyordu. Şimdi internete girip dolaşmak yetiyor. Bu kitapların çoğunluğu, davranış disiplini üzerine eğitimi olmayan ‘meraklı ve hevesli’ yazarlara ait. ” diyor.
 
2 bin 708 kitap 25 milyon dolarlık pazar
 
Kişisel gelişim kitapları kategorisi altında aradığımızda internet kitapçılarından idefix’te 2 bin 548, D&R’da 2 bin 708 kitap bulunuyor. Türkiye kitap pazarının cirosu 400 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor, bu cirodan 25 milyon dolarlık payı ise kişisel gelişim kitapları alıyor.
"Dünya her gün ilerlerken, insanın kendini geliştirmesi zorunluluk"
 
Bilim ile gurular karşı karşıya
 
Bu kitaplar iki farklı yazar grubu tarafından kaleme alınıyor. Birinci grup bu işin gerçek uzmanları, psikologlar, psikiyatrlar, Üstün Dökmen, Prof. Dr. Acar Baltaş, Nil Gün, Mümin Sekman gibi Türkiye’deki bilimsel öncüleri. Bir de ‘iyi yazıp’ daha çok kişisel hikayelerinden yola çıkarak kaleme aldıkları “değişim ve aydınlanmalarını“ adeta kişisel gelişim gurusu olarak okurlara sunan ve çok satanlar da var. The Secret ve Ferrarisini Satan Bilge yolunda giden Metin Hara, Aşkım Kapışmak, Oğuz Saygın, Ahmet Şerif İzgören’in gibi “kişisel gelişim guruları“nın yayınladığı kitaplar da satış rekorlarını altüst ediyor. Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk ya da büyük usta Yaşar Kemal’in kitap satışları, kişisel gelişim kitaplarının hayli gerisinde... Osho, Secret gibi yabancı dilden çeviriler de best-seller listelerinin en üst sıralarında seyrediyor.
 
Metin Hara
İnsanlar mutsuz!
 
34 yaşındaki Metin Hara’nın iki yıl önce yayınladığı “Yol” kitabı, ilk 3 ayda 100 bin’in üzerinde sattı ve yaklaşık 8 ay boyunca bestseller listelerinde kaldı. Hara Türkiye’de kişisel gelişim kitaplarına olan ilgiyi şöyle anlatıyor, “İnsanlar mutsuz, en temel kuraldır bu, talep varsa arzda vardır. Burada en büyük problem, mutluluğu bir ürünle yakalamak imkansız. Ben kendi deneyim ve cevaplarımı başka insanları mutlu etmek için kullanıyorum. Bu kitapların hala dışsal vaatler sunması ve insanların para, başarı, mevki peşinde koşması büyük bir parodokstur. Benim birçok altın bileziğim vardı zengin olayım diye yazmadım bu kitabı.”
 

Benim kitaplarımı. içsel yolculuğuna sorgulayıcı olarak çıkmak isteyenler okuyor.
 
 
Mümin Sekman
Entelektüel Robin Hood’larız
 
Mümin Sekman kişisel gelişim türünde yazdığı 10 kitap bugüne kadar 2 milyon, Her Şey Seninle Başlar ise 1 milyon 100 bin sattı. ‘’Bizler entelektüel Robin Hood’larız’’ diyen Sekman bu kitapların çok satmasının nedenini şöyle anlatıyor, ‘’İnsanlar en zayıf yönlerini kapatmak için değil, en güçlü yönlerinden daha iyi yararlanmak için okuyorlar. Kendi en iyi versiyonlarını yaratmak istiyorlar. Dünya her gün ilerlerken, insanın kendini geliştirmesi lüks değil zorunluluk. Kentte üniversitede öğretilen bilgilerinin son kullanma tarihi 7 yıl. Kadınlar gelişime daha açık, ama başarı kitaplarını erkekler daha çok okuyor. Spiritüel kitapları ise kadınlar daha çok okuyor.’’
 
Kişisel gelişim kitaplarının satmadığı üç ülke var; Küba, Kuzey Kore ve İran!
 

Nil Gün
Okurların yüzde 80’i kadınlar
 
“Dünyanın her yerinde kişisel gelişim kitaplarının okurları daha çok 30 yaş üstü kadınlar oluyor. Yaklaşık bir oran vermek gerekirse, kişisel gelişim kitaplarına ilgi gösterenlerin yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor. Bunun nedeni, iş hayatında başarılı olsa da özel hayatında istediği doyumu bulamamış olması. Erkek egemen bir dünyada yaşadığı eşitsiz ilişkiler kadınları bunaltıyor; bir çıkış olarak da kişisel gelişim kitaplarına yöneliyorlar. Tüketim toplumunun hızına uygun olarak amaç ve anlamı hemebn bulmak istiyorlar. Hem de mümkünse emeksiz. Onlara hızlı çözüm vadeden kitapların peşinden koşuyorlar.  
 

Deneyimsiz insanlar hap çözüm sunan kitaplara, eğitimlere yöneliyor ve yollarını uzatıyorlar.
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep