Geri Dön

Yılbaşında yasak var mı, yeni yılda sokağa çıkma yasağı olacak mı? 31 Aralık 1 Ocak sokağa çıkma yasağı açıklaması!

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı, 31 Aralık-1 Ocak yılbaşında kapanma var mı? Dünya bu yıl da Omicron varyantına karşı alarma geçti. Yayılma hızının yüksek olduğu omicron varyantına karşı bazı ülkeler yılbaşı etkinleri askıya aldı. Türkiye’nin yılbaşında kapanma kararı alıp almayacağı ise merak konusu oldu. Peki 31 Aralık'ta yasak var mı? 31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşında sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Yılbaşında yasak var mı, yeni yılda sokağa çıkma yasağı olacak mı? 31 Aralık 1 Ocak sokağa çıkma yasağı açıklaması!

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı? Yılbaşı yaklaşırken vatandaşın en çok merak ettiği yeni yıl akşamı dışarı çıkmanın yasak olup olmadığı, kısıtlama kararı alınıp alınmadığı oldu. Koronavirüs kararları nedeniyle, geçtiğimiz yıl 31 Aralık yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. 31 Aralık 2021 ve 1 Ocak 2022 yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı konusuyla ilgili İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'ndan geldi. Peki, bu yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı, 31 Aralık-1 Ocak'ta kapanma gelecek mi, yılbaşında yasak olacak mı? 31 Aralık yasak var mı?

YILBAŞINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Omicron varyantı nedeniyle yaşanan vaka artışlarına dikkat çekerek yeni yıl öncesi uyarılarda bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, korku ve panikle değil, "kişisel tedbirle" bu süreçlerin daha kolay atlatılabileceğine değinerek şunları söyledi:

"Şimdiye dek üç tane ciddi yükselişten sonra, şu anda İstanbul'da da Türkiye'de de vaka sayıları belli bir seviyede ve kontrol altında devam ediyor. Tabii bu, insanlarımızda biraz rahatlamayı da beraberinde getirdi. Özellikle aşının da etkisiyle, insanların özgüveni arttı. Maske mesafe konusunda gevşeme yaşıyoruz. Bu konuda bir rehavet yaşamamamız lazım. Çünkü görüyoruz ki Omicron'dan sonra, ki bulaşıcılığı çok yüksek, özellikle Avrupa ülkelerinde, İngiltere, Almanya ve Fransa'da vaka sayılarında ciddi artışlar var. Bu ciddi artışlar eskisi gibi ölüm veya yoğun bakıma yatışlara çok yansımasa da maske, mesafe ve aşılanma konusunda hassasiyet göstermemiz gerekiyor"

İstanbul'da yılbaşı için herhangi bir kapanma ya da kısıtlama planlamasının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Memişoğlu, toplumun pandemi kültürüne, bilince ulaştığına inandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkesin kısıtlaması veya kontrolünü, kendisinin yapabileceğine ve bunun bilincinde olduğuna inanıyorum. Bir kısıtlama ya da yasaklama şu anda söz konusu değil. Ama tabii ki vaka sayıları da kontrol edilerek bu kararlar veriliyor. Şu bilinsin ki özellikle Avrupa'daki yükselişlerden bir süre sonra İstanbul ve Türkiye'de de vaka sayılarında bir yükseliş oluyor. Bizim sağlık sistemimiz de, bizler de buna hazırlıklıyız. Panikle, korku ile değil; tedbirle de bu işin üstesinden geleceğimizin bilinmesini istiyorum. O nedenle de herkesin kişisel olarak tedbirlerine dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum"

31 Aralık yılbaşı gecesine ilişkin henüz resmi bir yasak kararı ise alınmadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada ise kapanma uygulanmasının düşünülmediğini aktarmıştı.

AVRUPA’DA YILBAŞI YASAKLARI!

Vakaların arttığı Yunanistan'da da yılbaşı kutlamaları yasaklandı. Açık alanlarda maske takmak zorunlu hale getirildi. Günlük vaka sayılarının rekor kırdığı İtalya'da, halka açık tüm etkinliklere kısıtlamalar getirildi. Yeni yıl kutlamalarının yasaklandığı açıklandı.

Fransa'da yetkililer, vakaların artması ve hükümetin yeni bir kapanmadan kaçınmaya çalışması nedeniyle insanları tatil öncesinde aşı olmaya çağırdı. Paris'teki Champs Elysees caddesinde havai fişeklerin yanı sıra şenlikler de iptal edildi.

İngiltere'de artan yeni tip vakalar nedeniyle başkent Londra'daki yeni yıl kutlaması iptal edilirken, tiyatrolarda oyunlara ara verildi. Almanya’da da salgınla mücadele kapsamında tedbirlerin sertleştirildi. 28 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen önlemlere göre tiyatro, sinema, restoranlar ve temel ihtiyaçların satılmadığı mağazalara, aşı olmuş veya iyileşmiş kişilerin girebilmesi kuralı sürdürülecek.