Geri Dön
Yaşam‘Soyun, kitap çaldın’ dediler utançtan yerin dibine girdiler

‘Soyun, kitap çaldın’ dediler utançtan yerin dibine girdiler

Abisiyle ilk kez kitap fuarına giden 13 yaşındaki Ç.Y. Can Yayınları’nın standından kitap çalmakla suçlandı. Montu çıkartılıp üzeri arandı. Çalmadığı ortaya çıktı. Yayınevi sahibi özür üstüne özür diledi.

‘Soyun, kitap çaldın’ dediler utançtan yerin dibine girdiler

İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda 13 yaşında bir çocuğun kitap çalmakla suçlandığı olay ve sonrasında yaşananlar tepki çekti. Cumartesi günü abisi G. Y. (17) ile fuarı gezmeye gelen 13 yaşındaki Ç. Y., Can Yayınları’nın standında önce alışveriş yaparak kitap aldı. Daha sonra kitaplara bakarken stanttaki görevlilerden biri Ç.Y.’yi kitap çalmakla suçladı. Yayınevinin 3 çalışanı Ç.Y.’ye önce montunu çıkarttırdı. Daha sonra ise gömleğini kaldırtarak kitap çalıp çalmadığını kontrol etti. Kontrolde Ç.Y.’nin kitap çalmadığı anlaşılınca, stant görevlileri çocuğu bıraktı. Ancak Ç.Y. yaşadığı travmadan ötürü ağlamaya başladı.

Kitap çalmakla suçlandı

Ç.Y.’nin abisi G.Y., görevlilerin kardeşinden özür dilemesini istedi. Stanttaki görevliler ise benzer olaylar yaşadıklarını söyleyerek ilgisiz kaldı. Görevliler gençleri gitmeleri konusunda da uyardı. G.Y. ise kardeşinin ağladığını ve gidemeyeceklerini söyledi. Yayınevinin o sırada yetkili olduğunu söyleyen bir çalışanı konuyu uzatırlarsa iki kardeşi güvenlik çağırarak fuardan attırmakla tehdit etti. Bu sırada yan stantta kitap imzalayan genç yazar Barış Çağrı Genç, Ç.Y.’yi oradan uzaklaştırdı ve bir kitabını imzalayarak hediye etti. Gençler çaresizce fuardan ayrılırken olayı amcaları Cüneyt Yılmaz’a haber verdi. Cüneyt Yılmaz olayı sosyal medyadan duyurunca bir anda 13 yaşındaki Ç.Y.’ye yapılanlara karşı oldukça ciddi bir tepki oluştu. Sosyal medyada bir çok kişi artık Can Yayınları’ndan kitap almayacağını söyleyen mesajlar paylaştı.

‘Hesap vermeliyim’

Akşam saatlerinde önce Can Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal özür diledi. Olaydan haberdar olan Can Yayınları’nın sahibi Can Öz ise dün yayınladığı ve Türkiye’de çok alışık olunmayan ‘Hatalıyım, sorumluyum, hesap vermeliyim’ başlıklı bir mektupla bir kez daha özür diledi. Olaya karışan 3 çalışanın işine son verdiklerini belirten Can Öz, Ç.Y. ve ailesini gelecek yıl fuarda özel olarak ağırlayacağını, gezdirip kitaplar önereceğini ve Ç.Y.’nin kitap ile fuardan kopmamasının artık kendi sorumluluğu olduğunu açıkladı.

‘Fuara ilk kez gitmişti!’

VATAN’a konuşan Ç.Y.’nin amcası Cüneyt Yılmaz ise, “Dava açmayı düşünüyorduk. Ancak sabah abimi ve Ç.Y.’yi arayan Can Öz ikisinde de ayrı ayrı özür diledi. Ç.Y.’nin okul masraflarını karşılamak ve okuluna kitap bağışlamak istediklerini söyledi. Bunları kabul etmedik. Çünkü biz çocuğumuzu zaten okutuyoruz. Kitaplar bağışlanacak olursa bunun neden olduğu sorulacak ve Ç.Y. aynı travmayı tekrar yaşayacak. Ç.Y. hayatında ilk kez kitap fuarına gidiyordu. Orada böyle bir şeyle karşılaşmış olmasının aşılamaya çalıştığımız kitap sevgisine zarar vermesinden endişe ediyoruz. Belki ilerde pedagojik bir destek alabilir. Ancak Ç.Y. özürden sonra kendini daha iyi hissediyor. Bu aşamada dava açmaktan da vazgeçtik” dedi.