Geri Dön

Şeker hipertansiyon yapıyor

İngiltere ve Yeni Zelanda’da yapılan araştırmada yüksek tansiyonun en önemli nedeninin şeker olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar tansiyonu düşürmek için makul oranlarda çikolata, pancar, zeytinyağı öneriyor.

Şeker hipertansiyon yapıyor

Ülkemiz yetişkin nüfusunun yarısına yakınını ilgilendiren yüksek tansiyon hastalığıyla ilgili yeni bilgiler gün ışığına çıkıyor. İngiltere’de Keele Üniversitesi ile Yeni Zelanda Halk Sağlığı Merkezi ve Otaga Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmanın meta analizine göre 2 ay veya daha uzun süre şeker tüketimi büyük tansiyonu 6.9 mmHg, küçük tansiyonu ise 5.6 mmHg oranında artırıyor.

Tansiyonsuz hayat için ‘0’ şeker

Çalışmaya göre hipertansiyona yakalanmamak veya tansiyonu düşürmek için yapılması gereken ilk diyet değişikliği şeker ve früktozun tamamen kesilmesi olduğu açıklandı. Uzmanlar bir diğer önlem olarak ise tansiyonu düşürdüğü bilimsel araştırmalarla saptanmış besinlerin makul miktarlarda tüketilmesi olduğunu söyledi.

Tansiyonu düşüren besinler

Çikolata: Bitter olarak bilinen siyah çikolata da bulunan flavanol, epikateşin ve prosiyanitler nitrik asit salgısını artırarak kan damarlarını genişletiyor.

Zeytinyağı: Zeytin ve soğuk sızma zeytinyağı sağlık yaşamın vazgeçilmezleri.

Pancar: Pancarda yüksek miktarda bulunan nitratlar tansiyonu düşürüyor.

Sarımsak: Piyasadaki bir çok tansiyon ilacı kadar etkili. Tüketilen miktar arttıkça etkisi fazlalaşıyor.

Karpuz: Potasyum, likopen ve sitrulin gibi maddeler kalp ve damar sağlığı için çok faydalı.

Nar: Nar ve nar suyu tansiyonu düşürdüğü gibi ve damar sertleşmesini engelliyor.

Kuş kirazı: Kuş kirazında bulunan polifenoller tansiyonu düşürüyor. Keten tohumu: Omega 3 yağ asitleri, lignan ve liften zengin keten tohumunun kan basıncını düşürücü etkisi bulunuyor.