Geri Dön

Otel odasında yeni evli çiftin sır ölümü! '24 saatten fazla maruz kalmışlar'

İstanbul'da Cumartesi günü gerçekleşen düğünlerinden sonra balayı için gittikleri Kapadokya'da kaldıkları otelde ölü bulunan Mutlu Akbaş (27) ile Kader Akbaş (24) toprağa verildi. Geriye çiftin en mutlu günlerinde çekilmiş görüntüler kaldı. Çiftin yakınları, yaşanan ihmalin sorumlularının cezalandırılmasını istedi. Karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitiren Mutlu ve Kader Akbaş çiftine mezar olan otelde incelemeler sürüyor.

Otel odasında yeni evli çiftin sır ölümü! '24 saatten fazla maruz kalmışlar'

11 Mart'ta İstanbul'da evlenen Mutlu ve Kader Akbaş çifti, balayı için Kapadokya'ya gitti. Çift burada kalacakları otele yerleşti. Ertesi gün balon turuna katılacak çift, bir turizm şirketiyle anlaştı. Turizm şirketi pazartesi sabaha çifte ulaşamayınca otele gitti.

Otel yetkililerine durumu anlattı ve tur için çifti almaya geldiklerini söyledi. Otel personelleriyle birlikte çiftin kaldığı odanın kapısına giden turizm şirketi çalışanları çifti aradı ancak telefonları çalmasına rağmen açan olmadı. Bunun üzerine durumdan şüphelenen otel personelleri yedek anahtarla odanın kapısını açtı. Çalışanlar içeride Mutlu ve Kader Akbaş çiftinin hareketsiz yattığını gördü. Görevlilerin ihbarıyla otele gelen sağlık ekipleri, çiftin hayatını kaybettiğini belirledi.

Jandarmanın olay yerinde yaptığı incelemenin ardından çiftin cesetleri, otopsi raporu için Nevşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Akbaş çiftin kaldığı otel odasının altında bulunan kazan dairesinden çıkan karbonmonoksitin odalarına sızması sonucu zehirlenerek hayatlarını kaybettikleri öne sürüldü.

Jandarma ekiplerinin incelemesi sonucunda otelin sahibi E.A.'yı gözaltına alındı.

Yeni evli çiftin cenazeleri yapılan otopsi çalışmasının ardından İstanbul'a getirildi. Çift için Avcılar'daki Zeynebi Kübra Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Öğle namazına müteakip kılınan namazda çiftin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Mutlu ve Kader Akbaş'ın cenazeleri, cenaze namazının kılınması ve helallik alınmasından sonra defnedilmek üzere Esenyurt Gülbahçe mezarlığına götürüldü.

"OTELİN BÜYÜK İHMALİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Akbaş çiftinin yakınları, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Mutlu Akbaş'ın dayısı Ali Koç, "Cumartesi günü düğünleri oldu, Pazar günü balayına gittiler. Sağlıklı gittikleri yerden cenazeleri döndü. Kaldıkları otelin büyük bir ihtimali olduğunu düşünüyoruz. Emniyet güçleri ve jandarma komutanlarımızın bize verdiği bilgi şu doğrultudadır ki kaldıkları bölge mühürlenmiştir ve sorumlu olanlar da şu an gözaltındadırlar. Bu davayı takip edeceğiz hiçbir zaman bir davanın peşini bırakmayacağız" dedi.

"GİTTİKLERİ GÜN AMBULANSLA HASTANEYE GİTTİLER 24 SAATTEN FAZLA SÜRE GAZA MARUZ KALDILAR"

Çiftin otele yerleştikleri ilk gün baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle ambulans çağırıp hastaneye gittiklerini ancak otel görevlilerinin buna rağmen çifti merak edip kontrol etmediklerini öne süren yakınlarından Ali Bayat ise "Bu çocuklar gidiyorlar otele yerleşiyorlar. Akşam rahatsızlanıyorlar, ambulans çağırılıyor otele. Orada hastaneye gidiyorlar, nasıl müdahale ediliyorsa bunlar geri dönüyorlar. Ertesi sabah daha doğrusu o günün akşamına kadar otel tarafından bunlara ulaşılmıyor. Siz müşterinizin hasta olduğunu görüyorsunuz, insan merak etmez mi? Bunlar size misafir, kapılarını bir tıklatmaz mı? Bu çocuklar büyük ihtimalle 24 saatten fazla bir süre gaza maruz kalmışlar. Burada otelin büyük bir ihmali mevcut" diye konuştu.

EN MUTLU GÜNLERİNDEN GÖRÜNTÜLER

Öte yandan çiftin kına gecesi ve nikah günlerinde çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Mutlu Akbaş'ın kına gecesi eşini alnından öptüğü ve Kader Akbaş'ın nikah memurunun sorusuna evet dediği anlar yer aldı.

ZEHİRLENEREK HAYATLARINI KAYBETMİŞLER

Yapılan otopsi sonucunda çiftin ilk belirlemelere göre kaldıklarını odanın altında bulunan kazan dairesinden çıkan karbon monoksitin odalarına sızması sonucu zehirlenerek hayatlarını kaybettikleri belirlendi.

Jandarma ekipleri otelde tekrar inceleme yaptı. Otel odasının altında bulunan kazan dairesinden ve ya bacadan sızan karbonmonoksit gazının odaya nasıl ve nereden girdiği araştırılıyor.

Otel odasında yeni evli çiftin sır ölümü 24 saatten fazla maruz kalmışlar

BACA İKİ GÜN ÖNCE TEMİZLENMİŞ

Sonradan monte edildiği iddia edilen baca, otelin kalorifer dairesinden otele yapışık olarak yapılmış. Bacalar örülürken 4 lü duvar şeklinde örülmesi gerektiği belirtilirken, genç çiftlerin ölümüne neden olan bacanın binaya yapışık olarak örüldüğü ve 4. Duvarının yerine otel duvarından yararlanıldığı belirtildi.
Genç çiftlerin yaşamını yitirdiği otelin bacasının iki gün önce temizlendiği de edinilen bilgiler arasında. İki gün önce baca temizliği yapan Ahmet B. Tarafından bacanın temizlendiği belirtilirken, Ahmet B’de jandarma tarafından gözaltına alındı. Jandarma ekipleri bacanın temizlik sırasında her hangi bir hasara neden olup olmadığını araştırıyor.

2017 YILINDA RUHSAT ALMIŞ

Fatih Ü. Tarafından 2017 yılında yapılan otel, Emin A. Tarafından kiralanarak işletmeye açıldı. Otelin dışına bulunan ve bir cephesi otele yapışık olan kalorifer bacasının projeye uygun olup olmadığı da inceleniyor.