Geri Dön
YaşamKKTC’de kürtaj yaptıran Türk anneler belirlendi

KKTC’de kürtaj yaptıran Türk anneler belirlendi

KKTC polisi yasa dışı kürtaj yaptıran Türkiyeli annelerin kimliğini saptadı. Polis, Türk emniyetinden annelerden DNA örneği alınarak adli tıptaki fetüslerin DNA’larıyla karşılaştırılmasını istedi

KKTC’de kürtaj yaptıran Türk anneler belirlendi

KKTC’de yürütülen ‘yasa dışı kürtaj soruşturması’ kapsamında, Girne’deki Ada Hospital’da kürtaj yaptıran Türkiyeli annelerin bazılarının isimlerine ulaşıldı. KKTC emniyeti tarafından tespit edilen isimler Türkiye’ye bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne KKTC’den yollanan talep yazısında ise kimlikleri bildirilen kişilerden DNA örneği alınması istendi. Annelerden alınacak DNA örnekleri soruşturma kapsamında gömülü bulunarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda incelenen fetüslerin DNA’ları ile karşılaştırılacak. Anne ve fetüslerin DNA’ları arasında eşleşme olması durumunda ise hukuki işlem yapılacak.

“Türkiye bağlantılı organize suç örgütü”

Soruşturma kapsamında kürtaj yaptıracak kişilere ait olduğu değerlendirilen bazı hastane kayıtlarına da ulaşıldı. Olayı soruşturan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener yasa dışı kürtaj olayını ‘Türkiye bağlantılı organize suç örgütü’ olarak tanımladı ve bu şekilde işlem yapılmasını talep etti.

Tutuklulukları 3’üncü kez uzatıldı

Öte yandan üçüncü kez hakim karşısına çıkan 4’ü doktor toplam 8 tutuklu zanlı için olayı soruşturan Girne Emniyet Müdürlüğü ve savcılık, tahkikatın tamamlanmadığını ileri sürerek delillerin karartılabileceği gerekçesiyle üçüncü kez tutukluluk sürelerinin uzatılmasını istedi. Duruşmayı yöneten Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökhan Asafoğulları, 8 zanlının tutukluk süresini 8 gün daha uzattı. Zanlılar 24 Mart 2016 Perşembe günü tekrar hakim karşısına çıkacak.

Cezası 4 yıl hapis

Tespit edilen anneler ile fetüsler arasında eşleşme olursa, bu anneler mahkemede yargılanacak. TCK’ya göre 10 haftadan büyük bebeği aldırmak suç sayılıyor. Bu durumda kürtaj yaptıran ya da fetüsü bilinçli olarak düşüren kadına 1 ile 4 yıl arasında ağır hapis cezası veriliyor.