Geri Dön

İkinci el araba ilanı ile dolandırıcılık! Kaporaları toplayıp kayıplara karıştı

Dolandırıcılar farklı farklı hileler ile vatandaşlara tuzak kurmaya devam ediyor. Arsa alırken kaparo oyunu üzerinden tüm parasını kaptıran iş kadınından sonra şimdi de araba almak isteyenleri dolandıran bir kişi ortaya çıktı. İkinci el araba almak isteyen vatandaş, fırsatçıların internet üzerinden verdiği sahte ilan ağına düştü. İşte akılalmaz dolandırıcılığın detayları...

İkinci el araba ilanı ile dolandırıcılık! Kaporaları toplayıp kayıplara karıştı

Yalova’nın Armutlu ilçesinde, ikinci el otomobil almak isteyen kişi, bir internet sitesi ilanında yer alan telefon numarasını arayarak iletişime geçti. Telefonun diğer ucundaki kişi, “Çok alıcı var, kaparo gönderirseniz aracı ayırırız” dedi. Verilen hesaba kaparo yatıran kişi, bir daha cep telefonuna ulaşamadı.

Dolandırıldığını anlayan kişinin şikayeti üzerine Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılığın talimatıyla harekete geçen Yalova İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, teknik takip başlattı. 

Ankara’nın Sincan ilçesinde olduğu tespit edilen A.I.Ü. isimli şüpheli, düzenlenen operasyonla yakalandı. Şüphelinin evinde yapılan aramada, dolandırıcılık yapmak için kullandığı farklı telefonlar ile siteye ilan yüklediği diz üstü bilgisayar ele geçirildi.

İkinci el araba ilanı ile dolandırıcılık Kaporaları toplayıp kayıplara karıştı

8 ayrı suçtan hakkında 4 yıl 2 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu tespit edilen A.I.Ü., sevk edildiği Gemlik Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkemece ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu arada şüphelinin dolandırıcılık yaptığı telefonlardaki GSM hatlarının Suriye uyruklu kişiler üzerine alındığı tespit edildi.  

ARSA ÜZERİNDEN DE KAPORA TUZAĞI KURDULAR

İstanbul’da yaşayan iş kadını Hale Nur Akdeniz, Konya’nın Emirgazi ilçesinde bir tanıdığının vasıtasıyla 3,5 milyon liralık araziyi yatırım amaçlı almak istedi. Kendisine gönderilen parsel ada numaralı yeri harita üzerinden bakıp beğenen Akdeniz, satıcıya 58 bin lira kaparo gönderdi. 

Konya’ya araziyi görmeye giden Akdeniz, büyük bir şok yaşadı. Kaporayı gönderdiği satıcı Barış K., Akdeniz’e gösterdiği yerden çok daha farklı bir yeri satmaya çalıştı. Satıştan vazgeçen kadın, kaporasını geri istediğinde ise ikinci bir şoku daha yaşadı. Kaporayı vermeyen Barış K., telefonlarını açmayıp ortadan kaybolunca Akdeniz, konu ile ilgili hukuki mücadele başlattı. 

Konu ile ilgili konuşan Hale Nur Akdeniz, “Konya’nın Emirgazi ilçesinde arkadaşım vasıtasıyla bir şahısla tanıştım. Tarımsal alana yatırım yapayım dedim. Bu şahısla da görüştük ve telefonla bize arsanın konumu ve parsel ada numarası gönderdi. Kendisinin bize gönderdiği arsa ile gördüğümüz arsa arasında dağlar kadar fark vardı. Üstelik metrekare birim fiyatları da farklıydı. Birisi yol kenarıydı diğeri ise dağ başı gibi bir yerdi. Biz gidip arsayı görünce ve şahsın bahsettiği yer uymayınca caymak istedik” dedi. 

“ŞU ANDA KARŞI TARAFA HİÇBİR ŞEKİLDE ULAŞAMIYORUZ” 

Satıcıya 58 bin lira kapora gönderen Akdeniz, “Şu anda karşı tarafa hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. İkametgahını değiştirmiş. Hukuki sürece başlayacağız ama adresi de olmadığı için başlayamıyoruz. Ortada ciddi bir mağduriyet var. Konu ile ilgili şikayetçi olduk ve suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu. İhtarname çıkardık ama adresi olmadığı için tabi ki bir tebliğ olmadı” diye konuştu.