Geri Dön

‘Günlük politikayla değil bilimle uğraşın’

Prof. SancarAB ve ABD düzeyinde olmak için bilim lazım. Gençlere tavsiyem politik çekişmelere girmeyin. Bilimle uğraşın kazanırsınız” dedi

‘Günlük politikayla değil bilimle uğraşın’

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerine, bütün enerjilerini yaptıkları işe vermeleri ve bilimsel gelişmeleri öğrenmeye çalışmaları tavsiyesinde bulundu. ABD’de Türk iş adamlarının üyesi olduğu Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) tarafından, Sancar onuruna New York’taki Harvard Club’da davet verildi.

Aziz Sancar, davette yaptığı konuşmada, Türk gençlerine hitaben “Bütün enerjinizi işinize verin. Bilim öğrenmeye çalışın. Günlük dedikodularla, politikalarla uğraşmayın” ifadesini kullandı. Türkiye’de gençlere günlük politikalarla uğraşmama tavsiyesinde bulunan Sancar, “Ben Türkiye’deki günlük politik çekişmeleri takip edersem üzüntümden çalışamam. Bu yüzden gençlere tavsiyem bu tür kavgalara girmeyin. Memlekete hizmet için bilim lazım. Avrupa ve ABD seviyesinde olmak için bilim lazım” diye konuştu. Nobel ödüllü bilim adamı Sancar, “Saygı istiyorsanız, önce kendinize saygı göstereceksiniz. Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin. Ben öyleyim” dedi.