Geri Dön

Dünyanın en büyük nazar boncuklu köprüsü!

Dünyanın en büyük 4’üncü asma köprüsü İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün kuleleri 131 metreye ulaştı. 2015 sonunda bitecek, 1.5 saatlik körfez seyahati 3 dakikaya inecek.

Dünyanın en büyük nazar boncuklu köprüsü!

VATAN Ekibi’nin yerinde incelediği İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde inşaat hızla devam ediyor. Türkiye’nin ayakları yüzer dev kesonlarla deniz dibine indirilen ilk köprüsü olan Körfez Geçiş Köprüsü’nün geçen martta temeli atılan kulelerinde kullanılan çelik bloklar Gemlik’te imal edilerek Altınova’daki tersaneye getiriliyor. Burada merdivenleri ve güvenlik platformları takılan bloklar, Hollanda’dan kiralanan yüzer vinçlere asılıyor. 1 saatlik deniz yolculuğunun ardından kule temellerine getirilen bloklar, yaklaşık 30 dakika süren çalışma sonrasında üst üste monte ediliyor.

252 m kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip 1.550 m orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 m boyu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün 2015’in sonunda açılacak.

Dünyanın en büyük nazar boncuklu köprüsü

2015’in sonunda açılacak

Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde 12 adet, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 14 adet betonarme viyadükte yapılan çalışmalarda çelik kiriş konma, elevasyon ve imalat işleri yapılıyor.

Toplamda 433 kilometre olacak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu bu güzergahı 140 km. kısaltarak 8 saat süren İstanbul-İzmir yolculuğunu 3.5 saate düşürecek.

İstanbul-İzmir 3.5 saat

Proje tamamlandığında İstanbul’dan Bursa’ya 1, Eskişehir’e ise 2 saatte gitmek mümkün olacak. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi ‘yle yapılan sözleşmeye göre 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu ile toplam 433 km uzunluğundaki proje 15 Mart 2020’de tamamlanacak.

BİTİNCE BÖYLE OLACAK

Dünyanın en büyük nazar boncuklu köprüsü

Zeminin sağlamlaştırılması için 36’şar metrelik 195 çelik kazık çakıldı. 130 km hızla esen rüz-gârda bile araç geçişi yapılabilecek köprünün denizden yüksekliği 64 metre olacak.