Geri Dön
YaşamDiyalizden kaçıp aşkıyla evlendi!

Diyalizden kaçıp aşkıyla evlendi!

Adapazarı’nda grip olarak hastaneye giden ve böbrek yetmezliği çektiği ortaya çıkan Fikri Cengil (42) ve doğuştan böbrek hastası eşi Hicran (39) 9 yıl önce birlikte girdikleri diyaliz seansında tanıştı. Birbirlerini seven çifte hemşireler ‘diyaliz aşıkları’ adını taktı. Fikri Cengil bundan 6 yıl önce diyaliz arkadaşı Hicran’a tüm hemşireleri ayarladığı ve adeta gül bahçesine döndürdüğü tıp merkezinde evlilik teklif etti. Hicran teklifi kabul etti.

Kadavradan böbrek

Ancak Fikri Cengil, Hicran’ı babasından istemeye gittiğinde genç kızın babası, “İki böbrek yetmezliği hastası evlenerek birbirine yardımcı olamaz” diyerek bu evliliğe izin vermedi. Bunun üzerine babasını ikna etmek için zaman isteyen genç kız, babasını ikna edemeyince Fikri Cengil’le kaçarak yaptıkları köy düğünüyle evlendi.

Evlendikten sonra da birlikte diyaliz seansına gidip gelen Cengil çifti, tam umudunu kesmişken geçtiğimiz hafta gece yarısı gelen bir telefon ile hayatları aydınlandı. Hicran Cengil’e uygun bir böbrek bulunmuştu. Hemen bir taksiye atlayarak Adapazarı’ndan İstanbul’a geldiler. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat başkanlığındaki ekip kadavradan bulunan böbreği başarılı bir operasyon ile Hicran Cengil’e nakletti.

Fikri ve Hicran Cengil, büyük bir aşk hikayesinin ardından evlendiler. Diyalizde başlayan birliktelikleri taçlandırmak için şimdi çocuk sahibi olmak istiyorlar.

Çocuk sahibi olmak için dua ediyorum

TAM 9 yıl böbrek yetmezliği çektiği için diyalize giren Hicran Cengil, “Senelerce çektiğim acılara aşkımız ilaç oldu. Benim için uygun bir böbrek bulundu. Başarılı bir şekilde nakledildi. Şimdi iki şey için dua ediyorum. Birincisi eşime de bir böbrek bulunması, ikincisi ise böbrek yetmezliğinden kurtulduktan sonra bir çocuk dünyaya getirmek” dedi. Nakil operasyonunu yapan Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, Hicran Cengil’in böbrek yetmezliği son aşamasına geldiği için hayati tehlike yaşayabileceğini belirtiyor, “Uyum sürecini atlattıktan sonra çok istedikleri çocuklarını da yapabilirler.”