Geri Dön

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanır?

Anneler Günü’nün geride kalmasıyla birlikte pek çok kişi Babalar Günü için hazırlıklara başladı. Babalar Günü’nün tarihi merak edilirken şimdiden hediyeler seçilmeye başlandı bile. Babalarının en özel gününde yanlarında olmak ve bu özel günü kutlamak için pek çok kişi bugün için programlar yapıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanır? İşte 2022 Babalar Günü tarihi

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanır?

Babalar Günü’ne az bir süre kaldı. Anneler Günü geride kalırken hayatta hiçbir fedarkalıktan kaçınmayan babalar için Babalar Günü için hazırlıklar başladı. Babalar Günü’nü kaçırmak istemeyen pek çok kişi de Babalar Günü’nün tarihini araştırıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi tarihte kutlanır? İşte 2022 Babalar Günü tarihi

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN 2022?

Babalar Günü, her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanıyor. Babalar Günü 2022 yılında 19 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.