Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Onur Şener cinayetine ilişkin açıklama: Ne vicdani ne de insanidir

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da eğlence mekanında öldürülen müzisyen Onur Şener cinayetiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Hunharca katledilen müzisyen bir kardeşimizin acısını istismar etmek, bunu siyasetin malzemesi hâline getirmek, böyle elim bir hadise üstünden farklı hesaplar görmek ne ahlakidir ne insanidir ne de vicdanidir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Onur Şener cinayetine ilişkin açıklama: Ne vicdani ne de insanidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

Bugün bu güzel binada Türkiye'nin en modern sanat birikimini ihya ediyoruz. Modern tasarımı, güvenlik donanımı ve estetik özellikleri ile resim ve heykel müzesi her açıdan şehrimize yakışan bir eser oldu. Bu güzel eserin kazanılmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum.

İstanbul Resim ve Sanat Müzesi ülkemizin en önemli sanat destinasyonlarından birisi olacaktır. Ecdadımızın bize bıraktığı miras milletin zenginliği olarak değil, tasfiye edilmesi gerek yük olarak görülüyordu. Milletimizin bağını koparmak isteyenler eşsiz kültür varlığımızın kıymetini de bilemediler. Sanat dalları arasında ve sanatçılarımızın arasında ayrım yapmadan başarıyı destekleme çabasında olduk.

NEREDE BİR ATA YADİGARI VARSA SAHİP ÇIKIYORUZ

164 müzeyi tamamen yeniledik, 56 müzeyi ilk kez ziyarete açtık, 18'ini de yeni inşa edilen binalarında ziyaretçileri ile buluşturduk. Nerede bir ata yadigari eserimiz varsa buluyor, ihya ediyor, sahip çıkıyoruz. 9 bin 134 eseri ait oldukları topraklara kavuşturduk.

ÇARPIK BAKIŞ AÇILARINI REDDEDİYORUZ

Sanatı tekelleştiren sanatçıları toplumun karşısında konumlandıran çarpık bakış açılarını reddediyoruz.

ONUR ŞENER CİNAYETİ: FARKLI HESAPLAR GÖRMEK NE AHLAKİ NE DE VİCDANİDİR

Hunharca katledilen müzisyen bir kardeşimizin acısını istismar etmek, bunu siyasetin malzemesi hâline getirmek, böyle elim bir hadise üstünden farklı hesaplar görmek ne ahlakidir ne insanidir ne de vicdanidir. Bu başta babasını kaybeden kız çocuğuna, hayat arkadaşını kaybetmiş sevgili eşine yapılan bir zulümdür. Maktulün sevdiklerini yaralayan fevriliklerden de uzak duracağız.