Geri Dön
SiyasetCHP'nin adayı belli oldu! Karar MYK'da alındı...

CHP'nin adayı belli oldu! Karar MYK'da alındı...

CHP ile ilgili Ankara kulislerine düşen flaş iddia. Cumhurbaşkanlığı 2023 seçimi ile ilgili CHP'nin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağı iddia edildi. İddiaya göre CHP MYK toplantısında üyeler tek tek söz alarak Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istemiş. İşte CHP'nin cumhurbaşkanı adayı ile ilgili tüm gelişmeler...

CHP'nin adayı belli oldu! Karar MYK'da alındı...

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı belli oluyor. CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nın aday gösterilmesi bekleniyor. Milliyet'ten Zafer Şahin, konuyla ilgili detayları köşesinde değerlendirerek, "Kemal Bey an itibarıyla CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı. Karar partinin geçtiğimiz hafta toplanan MYK’sında alınmış. MYK üyelerinin tamamı tek tek söz alarak Kılıçdaroğlu’na “Adayımız siz olmalısınız” demiş." ifadelerini kullandı.

Şahin'in ilgili yazısı şu şekilde:

Kamuoyu araştırmalarında İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın gerisinde kalıyor...

Onunla seçim alınamaz… Muhafazakâr seçmenden oy alamaz...

Altılı masadan destek bulamaz… vs. vs. vs…

Bu köşede 30 Nisan 2021’de “Kılıçdaroğlu nasipse aday” demiştik. CHP lideri bir yıl içinde Cumhurbaşkanı adaylığına parti içinden itiraz eden kim varsa hepsini yola getirdi. Yola gelmeyenleri yoldan çıkardı.

Kemal Bey an itibarıyla CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı. Karar partinin geçtiğimiz hafta toplanan MYK’sında alınmış. MYK üyelerinin tamamı tek tek söz alarak Kılıçdaroğlu’na “Adayımız siz olmalısınız” demiş. Hatta Veli Ağbaba aylar önce “Adayımız Kılıçdaroğlu” diyerek şimşekleri üzerine çeken Bülent Kuşoğlu’na “İyi ki bu konuyu dile getirdin” diye teşekkür etmiş. MYK’da İmamoğlu’na yakın olarak bilinen bazı isimler de aynı doğrultuda görüş belirtmiş!

Kılıçdaroğlu MYK üyelerinin konuşmalarını not alarak dinlemiş. “Hayır, ben aday olmam” dememiş.

Bu kulis bilgilerinden anlaşılacağı üzere, CHP’nin altılı masaya getireceği ismin Kemal Bey olması artık kesinleşmiş gibi görünüyor. Masadan CHP liderine onay çıkacak mı, göreceğiz. Doğal olan, muhalefetin en büyük partisinin liderinin adaylığına kimsenin itiraz etmemesi. Ama siyaset bu. Dengelerin her an değişmesi, bambaşka ihtimallerin masaya gelmesi şaşırtıcı olmaz.

CHP kulislerinde “Neden Kılıçdaroğlu?” sorusuna şu yanıtlar veriliyor:

Parlamenter Sisteme geçme vaadinden asla caymaz.

Kişisel hırslarından arınmış. Egosu yok.

Devlet mekanizmasını partizanlıktan uzak tutarak liyakate göre yeniden şekillendirebilir.

İsmi muhalefetin adayı olarak geçenler arasında devlet adamı kimliği ön planda olan tek isim.

Toplumun tamamını kucaklayacak olgunluk ve tecrübeye sahip…

Aday olması parti içi tartışmaları bitirir, tabanın ve parti örgütlerinin seçime odaklanmasını sağlar.

Kemal Bey, bu sayılan özelliklerin tamamına sahip mi? Seçmen onun bu özellikte bir Cumhurbaşkanı adayı olacağına inanacak mı? Bunu zaman gösterecek.

Bugünden belli olan ve altı çizilmesi gereken nokta şu…

Bu saatten sonra muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı ya Kılıçdaroğlu ya da onun işaret edeceği bir isim olacak. İmamoğlu ve Yavaş’ın üç yıldır peşinden koştukları hedef artık hayal oldu.