Gazete Vatan Logo
Süper LigFIFA kokartlı eski hakem Binali Kartal açıklana: Bahattin Şimşek'e ciddi bir dinlendirme gelecek!

FIFA kokartlı eski hakem Binali Kartal açıklana: Bahattin Şimşek'e ciddi bir dinlendirme gelecek!

Süper Lig'in 14. haftasında Fenerbahçe, sahasında konuk ettiği Medipol Başakşehir'i 4-1 mağlup ederken karşılaşmaya hakem kararları damga vurdu. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan FIFA kokartlı eski hakem Binali Kartal, "Bahattin Şimşek'e ciddi bir dinlendirme gelecek" dedi.

FIFA kokartlı eski hakem Binali Kartal açıklana: Bahattin Şimşek'e ciddi bir dinlendirme gelecek!

Süper Lig'in 14. haftasında Fenerbahçe, dün akşam sahasında Medipol Başakşehir'i 4-1 mağlup etti. Ancak bu mücadeleye skordan ziyade hakem Bahattin Şimşek'in kararları damga vurdu. Turuncu-lacivertlilerden Rafael ve İrfan Can'ın yanı sıra teknik direktör Okan Buruk'a gösterdiği kırmızı kartlar ile karşılaşmanın henüz başında Gustavo'nun, Hasan Ali Kaldırım'a yaptığı sert müdahalede verdiği sarı kart ile özellikle Başakşehir camiasının tepkisini çeken genç hakemin söz konusu kararlarını FIFA kokartlı eski hakem Binali Kartal değerlendirdi.

"BİR HAKEM İYİ DİYE ÜÇ GÜNDE BİR MAÇ VEREMEZSİNİZ"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) yoğun atama takvimiyle hakemleri yıprattığını savunan Kartal, "Bahattin Şimşek bu sezon önemli maçlarda görev alıyor ki bu maçları hak ediyor. Ancak bir hakem iyi diye üç günde bir maç veremezsiniz. Üç günde bir maç verdiğinizde diğer maçtaki performansını ararsınız. Dün akşam vasat bir maç idare etti ama bunda asıl sebep atama hatası" diye konuştu.

"SAHADAKİ HAKEM İLE VAR'IN BAKIŞ AÇISI ÇOK FARKLI"

Dün akşam VAR'ın başında olan Cüneyt Çakır'ın, Gustavo'nun pozisyonunda hakem Bahattin Şimşek'i ekran başına çağırmasına rağmen genç hakemin kararını değiştirmemesine ilişkin ise Binali Kartal, "VAR her çağırdığında kamuoyu karar değişecek gibi bekliyor. Ama sahadaki hakem ile VAR'ın bakış açısı çok farklı, VAR aldatır. Hakemin bakış açısına saygı duymak gerek. Bence hakemin yorumu VAR'dan daha kıymetli. Maçı VAR değil, hakem yönetmeli, günahı sevabıyla" ifadelerini kullandı.

FIFA kokartlı eski hakem Binali Kartal açıklana: Bahattin Şimşeke ciddi bir dinlendirme gelecek

"YÖNETEMEYEN YÖNETİCİLER HAKEMLERİ ATEŞE ATIYOR"

Bahattin Şimşek'e nasıl bir ceza verileceği yönündeki bir soruyu da eski hakem Kartal, şöyle cevaplandırdı:

En dramatik taraf, bu maçın gözlemcisi de maçı görüntülerden tekrar tekrar izleyip, kamuoyunun genel bakışıyla hakem hakkındaki kararını verecek. Tepkiler özelikle güçlüler tarafından yapılınca daha dikkat çekiyor. Ciddi bir dinlendirme gelecek hakeme. Yazık olacak, yönetemeyen yöneticiler hakemleri ateşe atıyor.

"GENÇ HAKEME MAÇ VERİN AMA SAHİP DE ÇIKIN"

Serdar Tatlı yönetimindeki MHK'nin yeni sezonda genç hakemlere önemli karşılaşmalarda görev verdiğinin hatırlatılması üzerine Binali Kartal, "Yönetemeyenlerin yönettiği bu ortamda gelecek karartılıyor. Ben hep söylerim işin başına ehil insanlar gelsin, hakemlikte kötü günler bitsin. 'Ben bilirim' egosundan kurtulmalı, iletişim, liyakat, hoşgörü ve ahde vefa çözüm yolu olmalı. Genç hakeme maç verin ama sahip de çıkın. Tugay Kaan Numanoğlu'na derbi maçı verdiler ama o da bunu beklemiyordu. Babası açıklamalar yaptı, Ali Koç'un şirketinde çalışıyor dediler. Ama MHK ve TFF yetkilileri çıkıp bir açıklama yapmadı. Bunu yapsalar milletin kafasından soru işaretleri gidecekti ve hakem de rahat edecekti" dedi.