Geri Dön
Formula 1Ferrari'den bırakma tehdidi

Ferrari'den bırakma tehdidi

İtalyan takımının başkanı Sergio Marchionne, motor sistemine ilişkin değişiklik önerisinin mevcut şekliyle yürürlüğe girmesi halinde, Formula 1 organizasyonuyla 2020 yılında sona erecek sözleşmelerini yenilemeyeceklerini söyledi.

Ferrari'den bırakma tehdidi

Formula 1'in kendileri için önemine dikkat çeken Marchionne, "Bu organizasyon doğduğu andan itibaren adeta bizim DNA'mızın bir parçası konumunda. Ancak tanınmaz hâle getirilmeye çalışılan bir sistem içinde yer almamız mümkün değil." diye konuştu. Bu yıl içinde FIA ve Formula 1 Grubu'nun haklarını satın alan Liberty Media Şirketi'nin ortaya koyduğu değişiklik önerisi, Formula 1'de yarışacak araçların motor sisteminde standardizasyonu öngörüyor.

Daha ucuz, daha basit ve daha az ses çıkaran motorların tasarımı sayesinde daha fazla sayıda üreticinin organizasyona katılması ve yarışların seyirciler açısından daha cazip hâle getirilmesi amaçlanıyor. Daha önce Mercedes ve Renault takımlarının da karşı olduklarını duyurdukları değişiklik önerisini görüşmek amacıyla, 7 Kasım Salı günü FIA, Formula 1 ve takım temsilcilerinin katılacağı bir toplantı düzenlenecek. Formula 1'in başladığı 1950 yılından bu yana organizasyonda mücadele eden Ferrari, bugüne kadar takımlar klasmanında 16, sürücüler klasmanında da 15 kez şampiyonluğa uzanmayı başardı. (NtvSpor)