Gazete Vatan Logo

Omicron nasıl bulaşıyor? Omicron belirtileri ne? Omicron varyantı kaç gün sürer?

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron, Türkiye'nin de yer aldığı en 100 ülkede yükselişe geçti. Bilim insanları Omicron varyantı ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, Omicron ile ilgili yeni gelişmeler de yaşanıyor. Omicron varyantı ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça çarpıcı kanıtlar sunuyor. Peki, Omicron belirtileri ne? Omicron nasıl bulaşıyor? Omicron varyantı öldürücü mü? Omicron varyantı kaç gün sürer? İşte yapılan son çalışmalara göre omicron varyantı ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Omicron nasıl bulaşıyor? Omicron belirtileri ne? Omicron varyantı kaç gün sürer?

Dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüs ile mücadelesini sürdürüyor. Son olarak koronavirüsün yeni varyantı omicron nedeniyle dünya alarma geçti. Bilim insanları omicron varyantı ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, yeni varyant ile ilgili çarpıcı sonuçlar yayınlanmaya devam ediyor. Koronavirüsün Omicron varyantı ile ilgili yeni kanıtlar bulundu. Omcirona yakalananların gösterdiği belirtiler bu zamana kadar bilinen yaygın semptomlardan oldukça farklı. Varyantın, öldürücü olup olmadığı ile ilgili de çalışmalar yapılıyor. Peki, Omicron belirtileri ne? Omicron nasıl bulaşıyor? Omicron varyantı öldürücü mü? Omicron varyantı kaç gün sürer? İşte yapılan son çalışmalara göre omicron varyantı ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Türkiye'nin de yer aldığı en 100 ülkede omicron vakalarında artış devam ediyor. Koronavirüste neredeyse 2 yıllık süreç tamamlanmak üzereyken, yeni varyant Omicron ile ilgili endişeler de sürüyor. Bilim insanları yeni varyant ile ilgili kanıtlar buldu. Farklı ülkelerde yapılan 6 ayrı çalışma oldukça şaşırtıcı sonuçlar sunuyor.

Haberin Devamı

OMİCRON VARYANTI ÖLDÜRÜCÜ MÜ?

Farklı ülkelerde yapılan 6 ayrı çalışma Omicron hücrelerinin boğazda çoğaldığını ve akciğerleri enfekte etme olasılığının düşük olduğu gösterdi. Bu durum ise Omicronun neden daha bulaşıcı ancak daha az ölümcül olduğunu açıklıyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, üçüncü doz aşıların bağışıklığın yenilenmesini sağladığını belirtti. Aynı zamanda, Omicron varyantı ile enfekte olanların burundan sürüntü alındığında negatif, boğazdan örnek alındığında ise Covid-19 için pozitif test ettiğini aktarıldı.

Bilim insanları bu durumun, Omicron’un neden daha bulaşıcı göründüğünü ancak virüsün diğer versiyonlarından daha az ölümcül olduğunu açıkladığını söyledi. Geçen Aralık ayından bu yana kadar yayımlanan altı çalışma Omicron'un insanların akciğerlerine Delta ve Covid'in önceki diğer varyantları kadar zarar vermediğini buldu.

OMİCRON NASIL BULAŞIYOR?

Çalışmalarda, Omicron’un boğazda daha fazla hücre üretmesinin onu daha bulaşıcı hale getirdiğini ve daha hızlı yayılmasını açıklamaya yardımcı olduğu bulundu.

Haberin Devamı

Farklı bir çalışmada, ABD'li bilim insanı Dr. Jonathan Reiner, Omicron varyantının bulaşıcılığı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Omicron varyantının eskiye oranla hiper bulaşıcı bir hale geldiğini belirten Reiner, çok kısa süreli bir görüşme ya da maskeyi çok az indirmenin bulaşa neden olduğunu kaydetti. Omicron varyantının bulaşıcılığına dikkat çeken Amerikalı bilim insanları, "Kısa süreli bir karşılaşma, ya da maskeyi bir anlık indirmek virüse yakalanmaya neden olabilir" uyarısı yaptı. Reiner virüsle ilgili pandeminin başında uyguladığımız bazı kuralların artık geçerliliğini yitirmeye başladığını söyledi.
Reiner eskiden virüslü biriyle 2 metreden kısa bir mesafeden temasınız olursa ya da 15 dakikadan fazla temasta kalırsanız virüsü kapma riskinin bulunduğuna yönelik bilgiler verildiğini söyledi. Reiner, bu bilgilerin artık rafa kalkması gerektiğine dikkat çekerek, Omicron varyantının eskiye oranla "hiper bulaşıcı bir hale geldiğini söyledi.

Haberin Devamı

OMİCRON BELİRTİLERİ NE?

DSÖ uzmanı Abdi Mahamud, yapılan araştırmaların Omicron varyantının vücudun üst kısmını etkilediğini gösterdiğini söyledi.

Bunun iyi haber olabileceğini söyleyen Mahamud, önceki varyantlardan daha hafif semptomlara neden olduğuna dair daha fazla kanıtın ortaya çıktığını aktardı.

Uzmanlar aşının koronavirüsün Omicron varyantına karşı en etkili korunma yöntemi olduğunun altını çiziyor.

Zira 3 doz aşı olanlarda varyanta karşı ciddi bir koruma oluştuğu belirtiliyor. Ancak bu yüzde yüz koruma anlamına gelmiyor.

Uzmanlar üç doz aşı olanların da varyanta yakalanabileceğini belirtirken ABD'den konu ile ilgili oldukça dikkat çekici bir Haber geldi.

New York merkezli bir acil servis doktoru olan Craig Spencer aşılı kişilerde daha farklı Omicron semptomları gördüklerini duyurdu.

Spencer üç aşısı olan kişilerde hafif semptomlar gördüklerinin altını çizdi ve şu ifadeleri kullandı;

'Hafif derken çoğunlukla boğaz ağrısını kastediyorum. Ayrıca biraz yorgunluk, belki biraz kas ağrısı. Nefes almada zorluk yok. Nefes darlığı yok.'

Haberin Devamı

Bilim insanları Omicron varyantı tespit edilen hastalarda en çok görülen belirtileri sıraladı. Yapılan incelemeler sonrasında Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83'ünde öksürük, yüzde 78'inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74'ünde ise halsizlik görüldü. Omicron şikayeti olan hastaların yüzde 72'sinde boğaz ağrısı, yüzde 68'inde baş ağrısı, yüzde 54'ünde ateş, yüzde 23'ünde tat kaybı ve yüzde 12'sinde koku kaybı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda hastaların yüzde 42'sinin hastalığı hafif geçirdiği ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı da belirtildi.