Geri Dön

Kan grubu kartı nasıl alınır? Kan grubu kartı nereden alınabilir?

Kişinin kan grubunun ne olduğunu bilmesi konusunda bir kurum tarafından kişiye verilen resmi ve aynı zamanda bilgi içerikli karta kan grubu kartı denilmektedir. Bu kart üzerinde kişinin adres bilgileri ve kimlik bilgileri ile birlikte kan grubu bilgileri de yer almaktadır. Ehliyet, pasaport, iş başvuruları gibi yerlerde kan grubu kartı istenilmektedir. Peki, Kan grubu kartı nasıl alınır? Kan grubu nasıl öğrenilir? Kan grubu kartı nereden alınabilir? İşte kan grubu belgesi almak için yapmanız gerekenler…

Kan grubu kartı nasıl alınır? Kan grubu kartı nereden alınabilir?

Kan grubu kartı bazı resmi işlemlerde isteniyor. Kan grubu kartı üzerinde kişinin kan grubu ve diğer kişisel bilgileri yer alıyor. Verilen bu kart kişinin kan grubunun ne olduğunu kanıtlayan resmi bir evraktır.

KAN GRUBU KARTI NASIL ALINIR? KAN GRUBU KARTI NEREDEN ALINABİLİR?

Kan grubu kartı iş başvurusu, spor, sağlıkla ilgili bazı durumlarda isteniliyor. Bundan dolayı kişilerin kan grubu kartının olması önemlidir. Bir ihtiyaç durumunda kişiler kan grubu kartı alabilmek için çeşitli sağlık kuruluşlarına başvuru yapılabiliyor.

Aile hekimleri, Kızılay, Özel poliklinikler, Devlet hastaneleri gibi birçok sağlık yerlerinden alınabilmektedir. Bir sağlık kurumuna gidildiğinde kan grubunuzu öğrenmek istediğinizi söyledikten sonra kan grubu kartı da istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Kan örneği aldıktan sonra kan grubunuzu öğrenip birkaç dakika içerisinde de onaylı belge olan kan grubu kartını alabilmek mümkündür.

Eğer bir kişi kan grubu kartına acil bir şekilde ihtiyacı var ise özel hastaneler ve özel sağlık kuruşlarından hızlı bir şekilde alabilirler. Devlet hastaneleri ya da aile hekimlerinde bu süreç biraz uzun ve farklı şekilde işlemektedir.

AİLE SAĞLIK MERKEZİNDEN KAN GRUBU KARTI ALMAK

Kan grubu kartı isteyenler ya da bu karta ihtiyacı olanlar aile sağlık merkezi yardımcı olmaktadır. Ülkemizde il ve ilçelerde her mahallede sağlık merkezleri yer almaktadır. Sağlık merkezleri sekiz ile on arasında kan alımı yapar. Bu alınan tüm kanlar sağlık merkezinin olduğu devler hastanesine gönderilir. İncelenerek birkaç gün içerisinde merkeze bildirilir. Aile hekiminde kan grubu kartı almak ücretsizdir. Eğer kişi daha önce kan grubunu öğrenmek için kan vermiş ve bu kan örneği e devlet üzerinden gözüküyor ise aile hekimi kan grubu kartını verebilir. Eğer böyle bir kan alınmamış ve sistemde gözükmüyor ise kan verilir.

ÖZEL SAĞLIK KURUŞUNDAN KAN GRUBU KARTI ALMAK

Özel sağlık kuruşları kişilerden kan grubu kartı için ücret talep edebilmektedir. Her sağlık kuruluşuna göre fiyatlarda değişiklik gösterilebilmektedir. Ama genellikle 20 ile 40 tl arasında bir ücreti olmaktadır. Özel yerlerde bu kan grubu kartı on ile on beş dakika içerisinde çıkmaktadır.

KAN GRUBU ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Bir kişi kan grubunu öğrenmek istiyor ise ilk önce kan vermesi gerekmektedir. Eğer kişi daha önceden kan grubunu öğrenmek için kan verdi ise e nabız sisteminde kan grubunu görebilir. Eğer böyle bir işlem yapmadıysa istediği yere kan vererek kan grubunu öğrenebilir.