Geri Dön
Dini BilgilerZilhicce ayı ne zaman başlıyor 2022? Zilhicce ayının kaçıncı günü Kurban Bayramı? Zilhicce ayının fazileti…

Zilhicce ayı ne zaman başlıyor 2022? Zilhicce ayının kaçıncı günü Kurban Bayramı? Zilhicce ayının fazileti…

Zilhicce ayı ne zaman başlıyor, sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Kurban Bayramı'nı da kapsan Zilhicce ayı aramaları arttı. Peki, Zilhicce ayının kaçıncı günü Kurban Bayramı? İşte Zilhicce ayı fazileti

Zilhicce ayı ne zaman başlıyor 2022? Zilhicce ayının kaçıncı günü Kurban Bayramı? Zilhicce ayının fazileti…

Zilhicce ayının ne zaman başlayacağı, merak konusu oldu. Dokuzuncu günü arefe olarak bilinen bu ay, içerisinde Kurban Bayramı da yer alıyor.

2022 ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Zilhicce Ayı 30 Haziran 2022 Perşembe günü başlayacak. Zilhicce ayının 10. günü de Kurban Bayramı'nın ilk günü olarak idrak edilecek. Bu kapsamda 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü de Kurban Bayramı'nın 1. günü olacak.

ZİLHİCCE AYININ FAZİLETİ

Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163). Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çok faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).