Gazete Vatan Logo

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? İşte bayram namazında okunan sureler!

Kurban Bayramı kılınacak bayram namazıyla resmen başlayacak. Bayram namaz saati güneşin doğuşundan 50 dakika sonrasına denk geliyor. Bayram namazı 2 rekattan oluşuyor ve cemaat ile kılınması gerekiyor. Peki, Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Bayram namazı kılınışı ve bayram namazında okunan sureler ve dualar!

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? İşte bayram namazında okunan sureler!

Milyonlarca müslüman Kurban Bayramı’nı karşılamaya hazırlanıyor. Bayram namazıyla birlikte Kurban Bayramı’nın ilk günü başlayacak. Cemaatle kılınan bayram namazı ile ilgili bilgiler merak ediliyor. Peki, Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Bayram namazı kılınışı ve bayram namazında okunan sureler ve dualar!

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKAT?

Ramazan ve kurban bayramlarının ilk günü kılınan bayram namazı 2 rekattır. Diyanete göre bayram namazı cemaatle olduğu sürece cami, ev veya başka mekanlarda kılınabilir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

İlk olarak niyet edilir. Örneğin, "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" biçiminde niyet edilmektedir.

Birinci Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırası ile imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur,

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 2. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Haberin Devamı

Sonrasında 4. Tekbir alınır ve bu sefer de eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessiz bir şekilde imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

İkinci Rekat

İmam; gizlice "Besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Sonrasında tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır fakat bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin sonrasından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz bitirilir.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirler ile birlikte imam hatip minbere çıkar ve bayram hutbesini okur.

Haberin Devamı