O maçı Çanakkale’de boğulan Suriyeli Nawf için oynamışlar

İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ |  25 Eylül 2015 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 25 09 2015 - 2:30

Bayern Münih’in Lewandowski’nin 5 gol attığı tarihi Wolfsburg maçında Çanakkale’de batan botta yaşamını yitiren Nawf adlı Suriyeli genç kız için saygı duruşunda bulunduğu ortaya çıktı.


 
Nawf Kamil Satteh ve kardeşi Mary, umudu Avrupa’da arayan yüz binlerce Suriyeli göçmen arasında yer alıyordu. Şam’da İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan 30 yaşındaki Nawf Satteh, Humus’un biraz dışındaki Hıristiyan azınlığın yaşadığFayrouza köyündendi. Evini kaybetmesine rağmen uzun süre Suriye’de yaşamak için direndi. 
 
Bayern fanlarının başkanı
 
Nawf Kamil Satteh büyük bir futbol hayranı ve tutkulu bir Bayern Münih taraftarıydı. Sosyal medya hesaplarında bir çok Bayern Münih fotoğrafı ve mesajı paylaşıyordu. Bir yandan da Suriye’deki Bayern Münih fanlarını toplayarak kurduğu fan kulübün başkanlığını yapıyordu. Kurduğu fan kulübü geçtiğimiz ocak ayında Bayern Münih ağına kabul ederek resmiyet kazanmıştı. Nawf Satteh’in en büyük hayali Bayern Münih’in stadı olan Allianz Arena’da bir maç seyretmekti. 
 
 
IŞİD baskısı artınca hayatta kalabilmek için kardeşi Mary ile Türkiye’ye geçmeye karar verdi. 4 Eylül 2015’te Suriye’deki arkadaşlarıyla son bir selfie çektikten sonra kız kardeşi Mary ile yola çıktı. İki genç kız 16 gün boyunca Almanya’daki akrabalarının yanına gidebilmek için Türkiye’de kaçacak yer aradı. En son bir insan taciriyle anlaşarak 20 Eylül gecesi Çanakkale Ayvacık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçebilmek için bir bota bindi. Ancak Türk bandıralı bir ticari geminin fark edemeyerek çarptığı bot, Ege’nin soğuk sularına gömüldü. Kazada Nawf ve kardeşi Mary ile birlikte toplam 13 göçmen hayatını kaybetti. 1’i bebek 5’i çocuk olan ölen kazazedeler dışında 20 göçmen Türk Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldı. 
 
 
Bayern Münih’ten Nawf için saygı duruşu
 
Geçtiğimiz salı günü Nawf Satteh’in hayalini kurduğu Allianz Arena’da oynanan ve Lewandowski’nin 5 gol attığı tarihi Wolfsburg maçından önce Bayern Münih takımı ve taraftarları, Ege’de hayatını kaybeden Nawf Kamil Satteh için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. 
 
Nawf Satteh, koyu bir Bayern Münih hayranıydı. Takımı için Suriye’de bir fan kulübü kurmuştu ve başkanlığını yapıyordu.
 
 
Taraftarlardan kampanya
 
Ölen göçmenlerin Babakale Limanı’na getirilen cesetleri hastane morgunda yer kalmadığı için ceset torbasına konularak soğutucu özelliği olan tıbbi atık araçlarında bir süre bekletildi. Vatandaşlar ise bu olaya tepki gösterdi. Nawf Satteh’in ölüm haberinin duyulmasının ardından Bayern Münih taraftarları sosyal medyada büyük bir kampanya başlattı. Bayern Münih’in resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Suriye’deki en büyük taraftarlarımızdan biri olan Nawf Satteh’in ölümünden derin üzüntü duyuyoruz. Huzur içinde uyu” denildi.
 
Nawf Satteh son fotoğrafında arkadaşlarıyla objektife böyle gülümsemişti.

ETİKETLER