Geri Dön
MagazinPakize Suda son yolculuğuna uğurlandı! Büyük vefasızlık

Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı! Büyük vefasızlık

Bir süredir demans hastalığıyla mücadele eden Pakize Suda, beynine pıhtı atması sonucu 70 yaşında hayatını kaybetmişti. Suda, Muğla'nın Menteşe ilçesindeki Kurşunlu Camii'nde kılınan cuma namazı sonrası, Menteşe Şehir Yeni Mezarlığı'na defnedildi. Törene sanat camiasından katılım olmaması dikkati çekti.

Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı! Büyük vefasızlık

Pakize Suda, 2016 yılında kanser tedavisi gören kardeşi Nuran Suda'yı, ertesi yıl da annesi Sehavet Suda'yı kaybetmişti. Üst üste yaşadığı büyük acılar sağlığını etkileyen 70 yaşındaki sanatçıya, demans teşhisi konulmuştu.

Pakize Suda geçtiğimiz yıl 'akıl zayıflığı' nedeniyle tedavi görmeye başlamış, opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından açılan vesayet davası sonucu yeğeni Dilara Elagözlü teyzesi Suda'ya vasi olarak atanmıştı.

"SEVENLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ"

Suda'nın beynine pıhtı atması sonucu çarşamba günü hayatını kaybetti. Pakize Suda'nın yeğeni Dilara Elagözlü yaptığı açıklamada, "Bir süredir rahatsız olan ve tedavi görmekte olan sevgili teyzemiz Pakize Suda, beynine pıhtı atması sonucu bu sabah yaşamını yitirmiştir. Çok üzgünüz. Sevenlerine başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı Büyük vefasızlık

SANAT CAMİASINDAN KATILIM OLMADI

Ünlü oyuncu ve yazar Pakize Suda, öğle namazına müteakip Muğla Kurşunlu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Pakize Suda, Şehir Yeni mezarlığında toprağa verildi. Törene sanat camiasından katılım olmaması dikkati çekti.

Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı Büyük vefasızlık

VASİYETİ ORTAYA ÇIKTI

Pakize Suda'nın ölümünün ardından 2015 senesinde sunuculuğunu yaptığı bir programı sırasında söylediği vasiyeti akıllara geldi. O dönem Sezen Aksu'nun yaşamını yitiren Aysel Gürel için 5 bin fidan diktirdiğini öğrenen Suda, kendisi için de bir vasiyette bulunmuştu. Aksu'ya seslenen Suda, “Sezen benim de arkamdan bir hatıra ormanı yaptır" demişti.

TEDAVİYİ KABUL ETMEMİŞ!

Dilara Elagözlü, Ekim 2021'de '2. Sayfa' canlı yayınına telefonla bağlanarak, teyzesinin son durumu hakkında bilgi vermişti:

Teyzemin rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Birlikte çalıştığı insanlar da bunu fark etti. Rahatsızlığını uzun süre kabul etmedi. Kendinde olduğu süre içinde 'Siz kendinize bakın' dedi. Anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olmasıyla, yaşadığı duygusal şeyler de bu hastalığı tetikledi. Tiroid haplarını belli bir süre kullanmadı. Bana bir konuşmamızda 'Her şeyi unutarak ölmek istiyorum' dedi. 18 yaşından beri kendi yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Sinirli ve şüpheci yapısı hastalıkla daha da gelişti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek hale geldi. Üç sene önce etrafından bize şikayet geldi, evine gittim. Evi çok dağınıktı. Toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik ama kabul etmedi.