Geri Dön
MagazinCoolio öldü mü 2022? Gangsta’s Paradise şarkısının sahibi Coolio neden öldü, kaç yaşında?

Coolio öldü mü 2022? Gangsta’s Paradise şarkısının sahibi Coolio neden öldü, kaç yaşında?

Coolio kimdir, öldü mü? Dünyaca ünlü rapçi Coolio hayatını kaybetti. Rap müzik alanında ilk çıkışını 90'lı yıllarda yapan Coolio California'da dünyaya geldi. Fantastic Voyage" adlı teklisiyle tanınmaya başlasa da Sakıncalı Düşünceler filminin müziklerine de dahil edilen "Gangsta's Paradise" adlı şarkıyla ünlendi. Peki, Gangsta’s Paradise Coolio neden ve nasıl öldü? Ünlü rapçi Coolio kimdir, kaç yaşındaydı? İşte Coolio müzik hayatı ve biyografisi…

Coolio öldü mü 2022? Gangsta’s Paradise şarkısının sahibi Coolio neden öldü, kaç yaşında?

Coolio; gerçek adıyla Artis Leon Ivey, Jr., 59 yaşında hayatını kaybetti. Coolio'nun Gangsta’s Paradise isimli şarkısı, Spotify isimli müzik platformunda 1 milyardan fazla dinlenme sayısına ulaşmıştı. Coolio öldü mü, Gangsta’s Paradise Coolio neden ve nasıl öldü, kimdir, müzik hayatı nasıl şekillendi?

Coolio öldü mü, nasıl ve neden öldü?

Bir arkadaşının evinde tuvalete giden ve daha sonra yerde hareketsiz yatarken bulunan Coolio'nun ölüm nedeni kalp yetmezliği olarak belirlendi.

Coolio kimdir?

Coolio ya da gerçek adıyla Artis Leon Ivey, Jr., 1 Ağustos 1963 tarihinde California'da dünyaya geldi. Sanatçı, 1994 yılında satışa sunduğu "Fantastic Voyage" adlı teklisiyle beraber tanınmaya başladı. Sonraki sene yayımlanan ve Sakıncalı Düşünceler filminin müziklerine de dahil edilen "Gangsta's Paradise" adlı şarkı ise Amerikan müzik listesinde bir numaraya kadar yükseldi.

Fabrika işçisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi

Coolio, Compton, Kaliforniya'da fabrika işçisi Jackie Slater ve marangoz Artis Leon Ivey Sr. ikilisinin çocukları olarak dünyaya geldi.

Anne ve babası boşandıktan sonra Coolio, Mona Park Compton gangsterleriyle beraber gezmeye başladı. Ancak sanatçı hiçbir zaman gangster olmak için çaba göstermediği gibi, bir gangster grubu içerisinde etkin olarak yer almadı. Ancak yine de yirmi iki yaşında hırsızlık suçundan hapis yattı.

Sanatçı daha sonra Los Angeles'ta yer alan KDAY adlı radyo kanalında düzenli olarak konuk olmaya başladı. Bu süreçte kokain sattığı için müzik hayatının başlangıcı sekteye uğradı. Tedavi sonrasında sanatçı farklı yerlerde çalışmaya başladı. Seksenlerin sonunda ise Kaliforniya'nın kuzeyindeki bölgelerden sorumlu olarak itfaiye bölüğüne katıldı.

Müzik hayatı

Coolio müzik hayatına WC and the Maad Circle grubunun üyesi olarak başladı. 1994 yılında bu grubunu terkeden sanatçı, It Takes a Thief adlı ilk albümünü satışa çıkardı. Albüm yayımlandıktan kısa süre sonra büyük bir etki uyandırdı. Öyle ki albüm, Amerikan albüm listesinde sekizinci sıraya kadar yükseldi. Albümde "Fantastic Voyage" ve "I Remember" gibi başarılı şarkılar yer almaktaydı.

1995 yılında, ilk albümünün etkileri sürerken Coolio, ikinci albümü Gangsta's Paradise'ı yayımladı. Albüm dört kez platin plak kazanırken, albümle aynı adı taşıyan tekli de Amerikan müzik listesinde bir numaraya yükseldi. Ayrıca şarkı, Sakıncalı Düşünceler adlı filmde de yer aldı. Albümdeki "1, 2, 3, 4 (Sumpin' New)" adlı şarkı da tekli olarak satışa sunuldu. Bu şarkı da aynı ülkede beş numaraya yükseldi.

1997 yılında sanatçı üçüncü albümü My Soul'u yayımladı. Albüm önceki albümlerden daha düşük bir başarı göstererek Amerikan albüm listesinde otuz dokuzuncu sırada yerini aldı. Albümden yayımlanan teklilerden sadece Johann Pachelbel'in "Canon in D" adlı eseriyle aynı temele sahip olan "C U When U Get There" adlı şarkı listelere girmeyi başardı. Sonraki yıllarda da çalışmalarını sürdüren Coolio, 2002 yılında El Cool Magnifico ve 2006 yılında The Return of the Gangsta adlı albümlerini satışa çıkardı. Ancak her iki albüm de listelere giremedi. Sanatçı ayrıca 2005 yılında İngiltere'de düzenlenen MOBO Ödülleri'nde sunucu olarak görev aldı.

Uyuşturucu tedavisi görmüştü

10 Haziran 2008 tarihinde sanatçı, ruhsatsız araç kullanmaktan Hollywood'da yakalandı ve $10,000 ödeyerek serbest kaldı. 10 Mart 2009 tarihinde sanatçı yine bavulunda yer alan kokain yüzünden Los Angeles Havaalanı'nda tutuklandı. Uyuşturucu bulundurması nedeniyle ağır, uyuşturucu kullanım edavatları bulundurması ve bavulunun araştırılmasına izin vermemesi nedenleriyle de hafif suçlar işlediği gerekçesiyle yargılandı. Bu olay sonrasında, sanatçının Avustralya'da gerçekleşecek olan turnesi iptal oldu. Ancak 3 Nisan 2009 tarihinde suçlamalardan aklandı. Yine de on sekiz ay boyunca uyuşturucu tedavisi görmesi zorunlu şart koşuldu